1 Mayıs eylemlerine polis müdahalesi: Çok sayıda kişi gözaltına alındı!

1 Mayıs’ta çeşitli yollardan Taksim’e çıkmak isteyen, İTK, Emeğin Gücü, Gençlik Meclisleri üyeleri ve üniversite öğrencileri polis tarafından gözaltına alındı. Taksim’in ardından Ankara’da da Kızılay’a yürümek isteyenlere polis engel oldu. Çok sayıda eylemci gözaltına alındı.

1 Mayıs eylemlerine polis müdahalesi: Çok sayıda kişi gözaltına alındı!

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, geçen sene olduğu gibi bu yıl da yeni tip koronavirüs salgını önlemleriyle kutlanıyor. Öte yandan sokağa çıkarak 1 Mayıs’ı kutlamak isteyenler ise salgın önlemleri gerekçesiyle gözaltına alınıyor.

Taksim Meydanı’nda bulunan Cumhuriyet Anıtı ile Gezi Parkı polis barikatlarıyla çevrelendi ve anıtın bulunduğu alan yaya trafiğine kapatıldı. Park ve çevresinde polis ekiplerine ait gözetim ve nöbet noktaları oluşturuldu. Çevik kuvvet ekipleri meydan ve çevresine konuşlandırıldı.

Öte yandan M2 Yenikapı – Hacıosman metro istasyonunun Taksim, Şişhane ve Osmanbey istasyonları kapatıldı.

İşçi Temsilcileri Konseyi (İTK) ve Emeğin Gücü, Taksim Tarlabaşı’nda “1 Mayıs alanı Taksim’dir” pankartı açarak yürüyüş düzenledi. İTK ve Emeğin Gücü üyeleri polis tarafından gözaltına alındı.

Taksim’e doğru “Kampüsten sokağa, biz kazanacağız” pankartıyla Taksim’e doğru yürüyüşe geçen üniversiteliler Osmanbey’de polis saldırısıyla karşılaştı. Çok sayıda üniversiteli gözaltına alındı.

Üniversiteliler “Yaşasın 1 Mayıs” sloganlarıyla Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Osmanbey’de yaşanan polis saldırısında onlarca üniversiteli gözaltına alındıhttps://t.co/AWW31wCYkG pic.twitter.com/VCEZx2drOm

— sendika.org (@sendika_org) May 1, 2021

Mecidiyeköy’den Taksim’e yürüyen Gençlik Meclisleri üyeleri de polis saldırısıyla karşılaştı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

istanbul-da-1-mayis-eylemlerine-polis-mudahalesi-yaklasik-60-kisi-gozaltinda-871021-1.

ÇHD: GÖZALTI SAYISI 80’E ULAŞTI

Gözaltıların ardından açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi ise, şu ana kadar yaklaşık 60 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. ÇHD’nin soysal medya hesabından yapılan açıklamada, “Edindiğimiz bilgilere göre Taksim, Mecidiyeköy ve civarından şu ana kadar yaklaşık 60 kişi gözaltına alındı” denildi.

ÇHD tarafından yapılan son açıklamada ise, “Gelen bilgilere göre gözaltı sayısı yaklaşık olarak 80 oldu. Gözaltılardan bir kısmı bölge karakollarında, bir kısmı sağlık kontrolü için hastanelerde. Bir kısım gözaltının Vatan Emniyete götürüleceği bilgisini aldık” ifadelerine yer verildi.

Gelen bilgilere göre gözaltı sayısı yaklaşık olarak 80 oldu.

Gözaltılardan bir kısmı bölge karakollarında, bir kısmı sağlık kontrolü için hastanelerde. Bir kısım gözaltının Vatan Emniyete götürüleceği bilgisini aldık. #Yaşasın1Mayıs

— ÇHD İstanbul Şube (@CHDistanbul) May 1, 2021

istanbul-da-1-mayis-eylemlerine-polis-mudahalesi-yaklasik-60-kisi-gozaltinda-871022-1.

1-mayis-eylemlerine-polis-mudahalesi-cok-sayida-kisi-gozaltina-alindi-871050-1.
Fotoğraf: Bianet-Vedat Örüç

Gençlik Komiteleri üyeleri Galatasaray’da sert polis müdahalesiyle karşılaştı. Polis çok sayıda üniversiteliyi gözaltına aldı. Slogan atmak isteyen bir gencin ağzının polis tarafından kapatıldığı görüntülere yansıdı.

#1Mayıs

Taksim’e çıkmak isteyen gençler polisin sert müdahalesiyle gözaltına alındı. Slogan atmak isteyen bir gencin ağzının polis tarafından kapatılması kameralara yansıdıhttps://t.co/mBNe8KIcIV pic.twitter.com/rWBo2mkajN

— BirGün Gazetesi (@BirGun_Gazetesi) May 1, 2021

ANKARA’DA DA POLİS MÜDAHALESİ: 4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, Devrimci Anarşizm Federasyonu (DAF) üyeleri, Ankara Kızılay’da 1 Mayıs’ı yürüyüşle kutlamak istedi. “Yaşasın 1 Mayıs” sloganlarıyla yürüyüşe başlayan gruba polis, koronavirüs tedbirlerini gerekçe göstererek, müdahale etti.

4 kişiyi gözaltına alan polis, geçtiğimiz günlerde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı genelgeyi de gerekçe göstererek görüntü almaya çalışanlara engel oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir