2022 yılının birinci 6 ayında küçükbaş hayvan sayısı 58.4 milyona ulaştı

TÜDKİYEB Genel Lideri Çelik, 2022 yılı Haziran ayı hayvancılık üretim istatistiklerini kıymetlendirdi. Koyun sayısının Haziran ayı sonu prestijiyle bir evvelki yılın Aralık ayına nazaran yüzde 2,1 artarak 46 milyon 123 bin baş, keçi sayısının ise yüzde 0,1 azalarak 12 milyon 325 bin baş olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Çelik 2021 yılında 57 milyon 520 bin olan toplam küçükbaş hayvan sayısının 2022 yılının birinci altı ayında yüzde 1,6, 2021 yılının haziran ayına nazaran ise yüzde 1,8 artarak 58 milyon 450 bine ulaştığını söyledi.

Çelik, küçükbaş hayvan sayısındaki artıştan ötürü memnuniyet duyduklarını belirterek, “2021 yılsonu sayılarına nazaran bizim küçükbaş hayvan sayımız 57 milyon 520 bin civarındaydı. Bu yılın birinci 6 ayı için en azından 60 milyonun üzerinde bir beklentimiz vardı. Lakin küçükbaş hayvan sayımızda bu altı aylık dilimde yüzde 1,6 oranında yani 900 bin civarında bir artış sağlanmıştır.

Geçen yılın Haziran ayı bilgilerine nazaran değerlendirildiğinde ise yeniden yüzde 1,8 oranında bir artış olduğunu görmekteyiz. Münasebetiyle küçükbaş hayvan sayısındaki artışı kâfi görmemekle birlikte dalımız açısından bir gerileme olmaması bakımından kayda kıymet ve memnuniyet vericidir” tabirlerini kullandı.

Çelik, açıklamasının devamında küçükbaş hayvancılığın ülkemiz coğrafyasına en uygun hayvancılık faaliyeti olduğunu belirterek, “Küçükbaş hayvancılık günümüz ekonomik kaideleri göz önüne alınarak daha fazla desteklenmelidir. 2006 yılından itibaren destekleme kapsamına alınan küçükbaş hayvancılık o tarihlerde 31 milyon küçükbaş hayvan varlığına sahipken bugün 58 milyonlara kadar bilhassa desteklemelerin sayesinde yükselmiştir. Fakat son iki yılda anaç koyun keçi dayanaklarının artırılmaması nedeniyle hayvan sayımızdaki artış da evvelki yıllara kıyasla beklenenden az olmuştur. Münasebetiyle destekleme ölçülerinin kesinlikle güncellenerek artırılması dalımızın, hayvancılığımızın ve nihayetinde ülkemizin geleceği açısından son derece ehemmiyet arz etmektedir” açıklamasında bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*