ABD Senatosu Onayladı: Bu Altcoin Yetkilisi, FED’e Atandı!

Önceden popüler altcoin XRP’nin arkasındaki Ripple’da danışman olan bir isim, ABD Merkez Bankası’na (FED) atandı. İşte detaylar…

Popüler altcoin Ripple’ın eski danışmanı artık FED’de

Eski bir Ripple danışmanı olan Michael Barr, FED’de denetimden sorumlu başkan yardımcısı olmak için Senato onayını kazandı. Böylece en önemli ABD düzenleyici rollerinden birini üstlenmeye hazırlanıyor. Eski Başkan Barack Obama’nın yönetimi sırasında önemli bir Hazine Departmanı yetkilisi olan Barr, geleneksel finansal sistemin kripto para birimleriyle (özellikle de stablecoin’ler) nasıl etkileşime girdiği konusunda söz sahibi olacağı önde gelen ABD bankacılık gözlemcisi olarak devralacak.

Başkan Joe Biden, Nisan ayında Barr’ı mali düzenlemedeki en güçlü iş için aday gösterdi. Senato Çarşamba günü adaylığını 66-28 oyla onayladı. Fed, Wall Street bankacılığını denetliyor.  2010 Dodd-Frank Yasası’ndan bu yana, finansal sistemde çok büyük bir rol oynayan banka dışı finansal firmaları denetleme görevi de var. Teknik olarak Fed Başkanı Jerome Powell tarafından geride bırakılacak olsa da, başkan mali gözetim konularında başkan yardımcısını erteleyeceğini kamuoyuna açıkladı.

Barr, küresel standart belirleyen kuruluşlarda ve kendi ülkesinde, stablecoin’lere nasıl yaklaşılacağını düşünen ABD Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nde etkili bir sese sahip olacak. Bu kurum şefleri konseyi, tokenları sistemik olarak önemli bir finansal faaliyet olarak resmen ilan ederse, grup ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) gibi üye kurumları düzenlemeye zorlayabilir. Barr ataması ayrıca, hükümetin engeller koyma çabasına neden olan TerraUSD patlamasının ardından geliyor.

Barr’ın kripto para geçmişi

Şu anda Michigan Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde kamu politikası okulu dekanı olan Barr, Ripple Labs’daki danışma kurulunda görev yapan önemli bir kripto geçmişiyle Fed’e gelecek. 2015 yılında bu işi aldığında, “ödemelerdeki inovasyonun finansal sistemi daha güvenli hale getirmeye, maliyetleri düşürmeye ve tüketiciler ve işletmeler için erişimi ve verimliliği artırmaya yardımcı olabileceğini” düşündüğünü söyledi.

Barr, yaygın olarak agresif düzenlemeyi destekleyen ve bireylerin çıkarlarını finansal firmalara tercih eden bir tüketici savunucusu olarak görülüyor.  2020 tarihli bir makale, Bitcoin (BTC) gibi varlıkların “yalnızca büyük madencilik maliyetleri oluşturmakla kalmayıp, aynı zamanda uzun vadeli tasarımlarında da verimsiz olduğunu” gösteren bir araştırmaya atıfta bulundu.

Görev süresi boyunca, Fed’in kripto endüstrisi aracılığıyla şok dalgaları gönderebilecek bir hareket olan dijital bir dolar ihraç edip etmeyeceğine karar vermesi bekleniyor. Barr’ın akademik çalışması, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) hükümetin finansal içerme hedeflerini artırabileceğini öne sürdü. Böyle bir CBDC üretilirse, bunun özel, dolar bazlı stabilcoinler üzerindeki etkisi derin olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*