Ağız yarası neden olur? Ağız yarası nasıl geçer?

Ağız içinde oluşan ve ‘aft’ olarak bilinen yaralar; yeme, içme ve konuşma üzere muhtaçlıkları engelleyerek ağrılı bir sürece neden oluyor, ömür kalitesini olumsuz etkiliyor.

Mevsim değişikliklerinde ortaya çıkan ve konuşma, yutkunma, çiğneme üzere hareketler esnasında zorluğa neden olan ağız yaraları ömür kalitesini olumsuz etkiliyor.

AFT NEDİR?

Aft, dudak ve yanakların iç kısmında, lisan kenarlarında yahut lisanın alt tarafında, damakta yahut diş etinde görülen, küçük ülserlere verilen isimdir. Genelde yuvarlak yahut oval biçimde ortası beyaz renkte olan, 1-10 mm büyüklükteki küçük lezyonlardan oluşan aft, ağızda pamuksu bir görünüme neden olabilir.

AĞIZ YARASI NEDEN OLUR?

Aftlar; ısırmayla, uygun olmayan diş dolgusuyla, protez nedeniyle, kırık bir dişin batmasıyla yahut sıcak yanığı üzere kolay bir nedenle oluşabiliyor. Fakat bazen sistemik bir hastalığın belirtisi yahut bedendeki mineral ya da vitamin eksikliğinin bir işareti olarak da ortaya çıkabiliyor.

AĞIZ YARASI HANGİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR?

Birçok hastalığın birinci belirtisi ağızda başlar. Şayet ağız yaraları daima tekrarlıyorsa sistemik öteki bir hastalığın belirtisi olabilir. AIDS, behçet hastalığı, ağız içi travmalar, vitamin eksikliklerinin belirtisi olarak aft ortaya çıkabilir.

AĞIZ YARASI NASIL GEÇER?

Sıcak ve asitli yiyecek içeceklerden uzak durulmalı. Ağız gargarası ve ağzı duşu kullanarak, diş fırçalama dışında da ağız hijyenini arttıracak tedbirler alınmalı. Ağız yarası 1 haftadan uzun sürerse bir tabibe başvurulmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*