AK Parti’den Cumhurbaşkanı maaşına artırımla ilgili CHP’nin foyasını ortaya döken açıklama

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, emekli cumhurbaşkanı, TBMM lideri, bakan, bakan yardımcısı ve milletvekili maaşlarının cumhurbaşkanı maaşına bağlı olduğunu belirterek, “Muhalefet bize, ‘Eğer bu türlü kalırsa, milletvekillerinin emekli maaşları yargıçların altında kalacak. Ne olur artırın’ diyor. Sayın Cumhurbaşkanımız kendi maaşına artırım istememesine karşın, emekli milletvekillerinin maaşı düşük kalmasın diye artırıyor” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde, 2022 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sürüyor.

AK Parti Uşak Milletvekili Güneş, muhalefetin, ülkedeki olumsuz ekonomik gelişmelerden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sorumlu tuttuğuna işaret ederek, ABD ve Avrupa ülkelerinde de görülen global olumsuz ekonomik dataların sorumlusu olarak da Erdoğan’ı görüp görmediklerini sordu.

Türkiye’deki olumlu ekonomik gelişmeleri sıralayan Güneş, üretimin arttığını, istihdam ve ihracatta rekorlar kırıldığını kaydetti. Faiz oranının artırılması halinde bu gelişmelerin yaşanamayacağına işaret eden Güneş, vatandaşın, ekonomik sıkıntıların tahlilini AK Parti’den beklediğini anlattı.

“O VAKİT ‘BİZ ALMAYACAĞIZ’ DEYİN”

Güneş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ödeneğiyle ilgili tartışmaları anımsatarak, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı maaşına bağlı olan emekli cumhurbaşkanı, TBMM lideri, bakan, bakan yardımcısı, milletvekili maaşları var. Muhalefet bize, ‘Eğer bu türlü kalırsa, milletvekillerinin emekli maaşları yargıçların altında kalacak. Ne olur artırın’ diyor. Sayın Cumhurbaşkanımız kendi maaşına artırım istememesine karşın, emekli milletvekillerinin maaşı düşük kalmasın diye artırıyor. Sayın Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel ‘Cumhurbaşkanı kendi lehine bütçeyi artırdı’ diyorlar. Sizin için artırdı. Bunu özelde bize söylemiyor musunuz? Niçin kameranın karşısına geçip de vatandaşı aldatıyorsunuz? O vakit, ‘Biz bunu almayacağız’ deyin.”

“DEMOKRASİMİZ GÜÇLENDİ”

TBMM Plan ve Bütçe Kurulu Başkanvekili, MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, “Türkiye’de devlet krizi olduğu” tenkitlerini yanıtladı.

Türkiye’de demokrasinin güçlendiğini ve ülkenin, milletler topluluğu içerisinde güçlü bir pozisyona geçtiğini kaydeden Aksu, “Bir devlet krizi yoktur lakin bir devlet krizi çıkarmak için her türlü yolu deneyenler, bu hedefle Türkiye hasmı çevrelerle iş birliği yapanlar vardır. Lakin başaramayacaklar. Türkiye, önder ülke ve global güç olma davasını gerçekleştirmek maksadıyla yoluna devam edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, muhalefetin iktidarı eleştirmesini “devlet düşmanlığı” olarak nitelendirmenin yanlışsız olmadığını, muhalefetin tenkitlerinin, iktidarın devlete ziyan vermesinin önüne geçmeyi hedeflediğini söyledi.

İktidarın, iktisattaki olumsuz gelişmelerin münasebeti olarak “dış güçler” telaffuzunu lisana getirdiğini savunan Arı, “Artık bu öyküleri bir tarafa bırakmak ve gerçekleri görmek zorundasınız.” diye konuştu.

Arı, kur muhafazalı mevduat hesaplarının devlete maliyetinin 40 milyar liraya yaklaştığını, döviz kurundaki artışın sürmesi halinde bunun daha da artacağını belirtti.

“BİR DEFA DE ‘BİZ SORUMLUYUZ’ DEYİN”

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, yılın ortasında adeta yeni bir bütçe yapıldığını, ek bütçenin yüksek enflasyon nedeniyle hazırlandığını öne sürdü.

Şener, ek bütçede öngörülen gelirlerin sabit ve dar gelirlilerden tahsil edileceğini, bu bağlamda hükümetin enflasyon ortamına yönelik memnuniyetini ve “gözlerinde ışıltıların olduğunu” hissettiklerini savundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve iktidar partisi milletvekillerinin, olumsuz gelişmelerde hükümeti kusurlu görmediğini, sorumluyu öbür yerde aradıklarını öne süren Şener, “Sorumluluğunuzu kabul etmemek hem kitaba hem demokratik teamüllere karşıttır. Enflasyon ve kur patladı. Sorumlusu sizsiniz, hükümettir, hatta Sayın Bakan’ın kendisidir. Siyaset faizini indirmeyi 4 sefer üst üste denemişsiniz, her seferinde enflasyon ve kur artmış. Ülkede iktisadı bilenler bunları söylemiş, onları mahkemeye sevk etmişsiniz. Bu türlü bir idare formu olur mu? Allah aşkına bir kere de ‘Biz sorumluyuz’ deyin.” kelamlarını sarf etti.

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Cumhuriyet’in 100. yılına yaklaşılırken Türkiye’de hala bölgeler ortası eşitsizlik görüldüğünü, iktidarın birtakım yerlerdeki makası kapatamadığını öne sürdü.

Komisyonda, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, milletvekillerinin sorularına ve tenkitlerine cevap veriyor.

BAKAN NEBATİ: BÜYÜME KALKINMADIR, REFAHTIR, İŞTİR, AŞTIR, ADALETTİR

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, büyümenin, kalkınma, refah, iş, aş, adalet olduğunu belirterek, “(Türkiye İktisat Modeli ile) Çıktığımız bu yolda kararlıyız, muvaffakiyete ulaşacağız. Bu yolda yürürken bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da enflasyondan olumsuz etkilenen dar gelirlinin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Nebati, TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, 2022 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde kelam aldı.

Bazı iktisat etraflarının, ekonomik siyasetlerle ilgili kıymetlendirme yaparken, büyüme, ihracat ve cari fazla verme gayelerini haksız formda eleştirdiklerini tabir eden Nebati, öteki taraftan dar gelirli vatandaşların da güç durumda olduğunu gündeme getirdiklerini kaydetti. Nebati, “Büyüme, ihracat ve istihdam artışı olmadan vatandaşlarımızın gelirlerini nasıl artıracağımızı da bu çevreler bizlerle paylaşırlarsa istifade ederiz. Büyüme olmadan iş hacmi, ticaret hacmi artar mı? İstihdam artmadan iş bulunur mu, iş bulunmadan meskene ekmek götürülür mü?” sorularını yöneltti.

Nebati, global kriz devrinden Türkiye’nin etkilenmemesinin mümkün olmadığına dikkati çekti. Nebati, bu yılki güç faturasının bütçeye yaklaşık 50 milyar dolar ek yük getireceğini, cari açığın en değerli sebeplerinden birinin de petrol fiyatlarındaki artış olduğunu söyledi.

“BU NEBATİ’NİN BİR SÖYLEMİ DEĞİL İKTİSADIN GENEL KURALIDIR”

Türkiye İktisat Modelini değerlendirirken, dönemsel olduğunu umut ettikleri ve Türkiye’nin denetimi dışındaki bu gelişmelerin tesirlerinin de dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Nebati, şöyle devam etti:

“Büyüme kalkınmadır, refahtır, iştir, aştır, adalettir. Çıktığımız bu yolda kararlıyız, muvaffakiyete ulaşacağız. Bu yolda yürürken bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da enflasyondan olumsuz etkilenen dar gelirlinin yanında olmaya devam edeceğiz. Dar gelirliyle ve enflasyonla ilgili yaptığım bir tespit sıklıkla lisana getiriliyor. Enflasyon, dünyanın neresinde olursa olsun dar gelirlileri kesinlikle tesirler, yapılan işe ve faaliyete bağlı olarak da şirket ve karlılıklarını değişik oranda tesirler. Bu Nureddin Nebati’nin bir söylemi değil iktisadın genel kuralıdır. Bahsi geçen ve farklı bir manaya dönüştürülen bu açıklamanın kalan kısmını zannedersem görmemişsinizdir.

AK Parti iktidara geldiği birinci günden bu yana her ortamda dar ve orta gelirli bölümü bilhassa enflasyonist ortamda desteklemekten vazgeçmemiştir. Maliyeti ne olursa olsun dar gelirli kısmı koruyacak bütün tedbirler, eldeki bütün imkanlar en sonuna kadar kıymetlendirilerek alınmış ve alınmaya devam edilecektir. 2002 yılından bu yana çalışanlarımızın, emeklilerimizin fiyatlarını hem gerçek hem de nominal olarak daima artırdık ve hiçbir vakit enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz. Yaklaşık 3 milyon muhtaçlık sahibi aileye doğal gaz, elektrik ve kömür yardımı yapıyoruz. Enflasyon ne vakit ortaya çıkarsa en fazla etkileyeceği küme dar gelirli kümedir, ben de bunu tabir ettim. Fakat unutmayalım, hükümetlerimiz 20 yıllık iktidar devrinde her vakit dar gelirli vatandaşlarımızın yanında olmuş, onları korumak için de her türlü fedakarlıkta bulunmuştur.”

“BU BÜSBÜTÜN TÜRKİYE’NİN ÖZGÜN HİKAYESİDİR”

Nebati, şimdiye kadar uyguladıkları programların asıl hedefinin sürdürülebilir büyümeyi sağlamak olduğunun altını çizerek, “Bizim yeni öykümüz aşikâr; yatırım, üretim ve ihracata dayalı Türkiye İktisat Modeli’dir. Bu büsbütün Türkiye’nin özgün kıssasıdır.” dedi.

Bakan Nebati, dünya iktisadının, “sabit bir dünya” olmadığını lisana getirerek, memleketler arası kuruluşların iddialarında bazen yılda 12 sefer güncelleme yaptığını, enflasyonun, artan emtia fiyatlarının dünya ekonomilerini etkilediğini vurguladı.

Enflasyonun ne kadar önemli olduğunun, bununla çaba edilmesi gerektiğinin, sancılı bir dönüşüm olduğunun farkında olduklarını lisana getiren Nebati, “Bu sancılı devrin sonucunda emin olun Türkiye İktisat Modeli bu başarıyı yakalayacak.” tabirini kullandı.

“BEN PAZARA GİDİYORUM, MÜDAFAASIZ GİDİYORUM”

Nebati, KKM ile 261 milyar dolar döviz tevdiat hesabının 235 milyar dolara gerilediğini bildirdi. Nebati, şirketlerin, finans bölümünün karlılıklarının artmasının ülke iktisadının güçlü formda faaliyetlerinin sürdüğünü gösterdiğini vurgulayarak, sabit gelirlilerin de enflasyonist ortamdan olumsuz etkilenmesini azaltmaya yönelik adımlar attıklarını anlattı.

Enflasyonun altında faizle kredi sağlayarak üretimi ve ihracatı desteklediklerine işaret eden Nebati, endüstrinin ulusal gelir içindeki hissesini yüzde 27’ye çıkardıklarını anımsattı.

Nebati, Merkez Bankasının altın dahil toplam rezervlerin vadesine 1 yıl ve daha az kalan dış borcu karşılama oranının, nisan prestijiyle yüzde 60 düzeyinde olduğunu, Merkez Bankasının altın dahil döviz rezervlerinin 17 Haziran 2022 tarihi prestijiyle 101 milyar dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Ekonomi idaresi olarak birçok kesim ile vilayetlere yapılan seyahatlerde çiftçi, emekçi, esnaf temsilcileriyle geniş iştirakli toplantılar yaptıklarını söz eden Nebati, “İş dünyasının, toplantılara gelen çiftçilerimizin ben şad olduğunu duyuyorum. Kaldı ki ben çiftçiyim, ekonomistim, iş adamıyım, her türlü duruma hazır birisiyim. Benimle hiç uğraşmayın. Ben çiftçiyim, şikayetim varsa kendime ediyorum, merak etmeyin. ‘Pazara çıktınız mı’ diye bir arkadaşım sordu. Ben pazara gidiyorum, muhafazasız gidiyorum. Bir gün gelin Yeşilköy pazarına daima bir arada gidelim, bir arada dolaşalım.” diye konuştu.

“BİZ UZAYDA YAŞAMIYORUZ, FANUSTA HİÇ YAŞAMIYORUZ”

Bakan Nebati, piyasadaki yüksek fiyatların farkında olduğunu lisana getirerek, “Bunu yeterli izah etmemiz, uygun temellendirmemiz, güzel anlamamız ve yeterli anlatmamız lazım. Biz uzayda yaşamıyoruz, fanusta hiç yaşamıyoruz. Sorunları bilerek, dünyayı da anlayarak yapıyoruz işlerimizi. Gerekirse Washington’a da, Londra’ya da, Mısır’a da, Katar’a da, Birleşik Arap Emirlikleri’ne de gidiyoruz. Ulusal çıkarlarımız neyi gerektiriyorsa onu yapıyoruz.” sözlerini kullandı.

Nebati, 9 Haziran’daki açıklamalarının eleştirilmesi üzerine de, şunları söyledi:

“İletişim ödemlidir ve kullanılacak araçlardan birisidir. 9 Haziran’da bilerek benim de ısrarımla bu halde açıklamalar yaparak yansıları ölçüyor, bazen gereksinimimiz oluyor bunları yapıyoruz. Yoksa bir manüpilasyon ya da spekülasyon gayesiyle yapılmış bir şey değil. Mevcut global ortamdaki yol haritamıza dair önlemlerimizi açıklayacağımıza dair açıklama yaptık. Birebir gün de önlem ve siyaset kararlarını açıkladık. Türkiye iktisadının özgür piyasa iktisadı olduğunu sorgulatmak için ısrarla çeşitli spekülasyonlara girişilmektedir, bunlar gerçeği yansıtmıyor. Hür piyasa bu ülkenin olmazsa olmazıdır.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.