Bakan Kirişci: Atıl olan alanları üretime kazandıracağız

Kadın çiftçilerin desteklenmesini amaçlayan ‘Tarımın Bayan Yıldızları’ projesi basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıya Tarım Ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Yıldız Holding İdare Heyeti Lideri Ali Ülker, Yıldız Holding Bayan Platformu Elçisi Begüm Mutuş ve takviye programından yararlanacak bayan çiftçiler katıldı.  Yıldız Holding Bayan Platformu’nun öncülüğünde, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın takviyesiyle hayata geçirilecek projede, kontratlı bayan çiftçilerin desteklenmesi hedefleniyor. 

“KIRSAL KALKINMAYA ÇOK EHEMMİYET VERİYORUZ”

Bakan Vahit Kirişci, toplantıda yaptığı konuşmada, vatandaşların kentlere göç etmesiyle kırsalın terk edildiğini tabir etti. Kirişci, “Hayat şehirlerdedir diyerek, o günkü birtakım altyapı ve üstyapı eksikliklerini de kendimize münasebet yaparak, maalesef kırsalı terk ettik. Doğal kırsalı terk ettiğimizde bu kırsaldaki üretimi de ihmal etmiş olduk. Gittiğimiz köylerde orada uzun yıllar hizmet vermiş okulların, yalnızca tabelalarının kaldığını, kırıldığını, döküldüğünü, etrafının bir mezbelelik haline geldiğini gördüğümüzde içimiz parçalanıyor. Lakin biz bakanlık olarak tekrar kırsalın ayağa kaldırılmasını, üretimin canlandırılmasının ve üretimin arttırılmasının yegâne yolunun kırsal kalkınmadan geçtiğini, bunu da kendine bir vizyon olarak ortaya koymuş durumdayız. Olağan ki bayanı tutamadığınız vakit kırsalda, aileyi tutamıyorsunuz. Aileyi tutamadığınızda da o özlemiş olduğunuz, arzuladığınız üretim amacınızı gerçekleştiremiyorsunuz. Bundan ötürü da kırsal kalkınmaya da çok büyük ehemmiyet veriyoruz. Biz bu kırsala dönüşü tekrar. Ülkenin kalkınmasını ancak, her manada kalkınmasının tam merkezine koymamız gerekir” diye konuştu. 

“NE ÜRETECEK, NEREDE ÜRETECEK BİLDİRMEKLE YÜKÜMLÜ OLACAK” 

Ülke olarak üretim yapıldığını anrcak daha fazla üretmek gerektiğini belirten Bakan Kirişci, “Bu manada kontratlı üretim, kendi üretim potansiyelimizi en verimli formda kullanabilmek için vazgeçilmez. Kısa vakitte inşallah bunları sizlerle paylaşacağız. Şu anda mevzuat çalışmalarımız son basamağa geldi. Bir üretim faaliyetini, üretici bizim ilgili teşkilatlarımıza bildirmek durumunda. Bakın yeriniz var. Yerinizin üzerine vasfı ne olursa olsun. Bir bina inşa etmek istediğinizde kırk yerden müsaade alıyorsunuz. Lakin birebir yere ağaç diktiniz, buğday ektiniz, arpa yulaf yetiştirdiniz. İsterseniz Tarım Vilayet Müdürlüğüne, ilçe müdürlüklerimize sorma mecburiyetiniz yok. Birinin bir faaliyette bulunup bildirmediği, oburunun de o üretim faaliyetinden haberdar olmadığı bir uygulamada siz neyi yöneteceksiniz? Münasebetiyle bunu da bir mevzuat açısından mecburilik haline getiriyoruz. Arkadaş, sen ne üreteceğini ne kadar üreteceğini, nerede üreteceğini bana bildirmekle mükellefsin diyeceğiz” biçiminde konuştu. 

Vahit Kirişci, kullanım hakkıyla mülkiyet hakkının birbirinden ayrılacağını açıkladığı konuşmasında, şunları söyledi; “Veraset yoluyla mirasçılar ortasındaki uyuşmazlık yahut o başta söylediğim kırsaldan kente göç nedeniyle, İstanbul ki bu göçün tam başşehri. Diyelim Sivas’tan diyelim Kastamonu’dan diyelim işte Rize’den kalkıp gelmiş. Fakat oralardaki kendi emlakını kendi ekim alanlarının bir yıl yahut üç yıl ekmiş ekmemiş yahut bugün boş. Lakin bunların hepsinin birer ulusal servet olduğundan hareketle, bu alanların da boş kalmasına müsaade vermeyeceğiz. Kullanım hakkıyla mülkiyet hakkını birbirinden ayıracağız. Ola ki tahminen bir mazereti nedeniyle bir yıl o tarla, o bağ, bahçe boş kalmış olabilir. Fakat bunun ikinci, üçüncü yıldan itibaren boş kalmasına müsaade vermeyeceğiz. Ve bir rayiç kira bedeli üzerinden o vatandaşlarımızı da mağdur etmeden onun yanı başında üretim faaliyetinde bulunduğu halde ölçeğe yetersiz olan vatandaşımıza da buyurun bu işletme burayı da işletmenize katın. Nasıl olsa traktörünüz var, makine parkınız var. Burayı da siz ekin biçim diyeceğiz. Bunun da biz çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Böylece de atıl olan alanlarımızın üretime kazandırılmasını sağlamış olacağız.” 

Yıldız Holding İdare Şurası Lideri Ali Ülker ise “Kadınlarımızın tarıma el atmasıyla ziraat ve çiftçilikle uğraşmasıyla birlikte tarımın çehresinin de değişeceğini söyleyebiliriz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*