Baş Ucunuzda Telefonla Uyumanın Psikolojik ve Fiziksel Sonuçlarını Duyunca İnanamayacaksınız!

Birçok insan uykuya dalana kadar telefonunu kullanır, sonra da tüm gece boyunca kelimenin tam anlamıyla yatağında ya da yakınında şarj olur. Telefonunuzu yatmadan önce kullanmak zaten iyi bir şey değil, peki bu yakınlık da mı kötü, gelin birlikte öğrenelim…

Araştırmacılar yatmadan önce telefon kullanmanın düşük kaliteli uykuya neden olabileceği konusunda hemfikir. Peki ya sonunda uyuduğumuzda ne olacak?

Telefonun yakınımızda olması bizi bilinçaltında etkiliyor mu? Ve her gece mini bir bilgisayarın yanında uyumakla ilişkili herhangi bir sağlık riski var mı,  gelin bir bakalım…

Telefonunuz uykunuzu nasıl kötüleştiriyor?

İlk olarak, yakınlarda bir telefon bulundurmanın uyku üzerindeki etkilerinden bahsedelim. Daha önce de belirtildiği gibi, yatmadan önce telefon kullanmanın iyi olmadığı genel olarak kabul edilmektedir. Parlak ekran ve sonsuz uyaran uyku döngülerimizi bozar ve beynimizin ‘kapanmasını’ engeller.

Bunlar, gerçekten uyurken yakınınızda bir telefon olmasıyla ilgili endişelerle aynıdır. Çoğu insan gece boyunca birkaç kez uyanır. Tekrar uykuya dalmakta zorlandığınız bu zamanlarda telefonunuzu elinize almak cazip gelebilir.

Gözlerinize gelen parlak ışık patlaması ve Instagram’da “hızlı” bir gezinti uykuya dalmanıza yardımcı olmayacaktır.

cahil.co

Beyninize ve vücudunuza uyku zamanının bittiği sinyalini verir ve bu istediğiniz şeyin tam tersidir. Telefonunuzu kollarınızın erişemeyeceği bir yere koymak bu ayartmayı engellemeye yardımcı olabilir.

Peki, başka sağlık riskleri var mı?

Peki ya telefonunuzun yanında uyumanın sağlık riskleri? İnsanlar uzun süredir elektronik cihazların radyasyon yaymasından endişe ediyor. Bu endişelerde doğruluk payı var mı?

Akıllı telefonlar, bir anten ağı aracılığıyla radyo dalgaları ileterek iletişim kurabilmektedir. Radyofrekans dalgaları olarak da adlandırılan bu radyo dalgaları elektromanyetik alanlardır.

X-ışınları gibi muhtemelen aşina olduğunuz radyasyonun aksine, elektromanyetik alanlar kimyasal bağları kıramaz veya vücutta iyonlaşmaya neden olamaz.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) 2014 yılında akıllı telefonlardan kaynaklanan elektromanyetik alanları “insanlar için muhtemelen kanserojen” olarak sınıflandırmıştır.

Ancak kuruluş, 10 yıldan uzun süreli akıllı telefon kullanımında baş veya boyun kanseri riskinin artmadığını tespit etmiştir. Diğer çalışmalar da benzer sonuçlara ulaşmış olsa da Amerikan Kanser Derneği bu konuda çalışma yapmanın zor olduğunu belirtiyor.

2018 yılında ABD Ulusal Toksikoloji Programı (NTP) tarafından benzer bir çalışma yayınlandı.

Erkek sıçanlarda nadir görülen kalp tümörü riskinin arttığı, ancak dişi sıçanlarda veya erkek ya da dişi farelerde bu riskin artmadığı bulunmuştur. NTP çalışması ayrıca beyinde ve adrenal bezlerde belirli tümör türlerinin olası risk artışını da rapor etmiştir.

Ancak, bu çalışma üzerinde yapılan bir inceleme, radyofrekans enerjisinin kansere neden olma kabiliyetine ilişkin sonuçların çıkarılmasına izin vermediğini belirlemiştir.

NTP, radyofrekans radyasyonunu kanserojen maruziyetler listesine dahil etmemektedir.

Ne yazık ki, akıllı telefonun yanında uyumanın etkileri konusunda net bir cevabımız yok. Ayrıca, çoğumuz sadece yatakta telefonlarımızın yanında değiliz.

Muhtemelen şu anda cebinizde ya da elinizde bir tane vardır. Telefonunuzun yanında uyumanın getireceği herhangi bir sağlık riski büyük olasılıkla günlük yaşamınız için de geçerli olacaktır.

Bildiğimiz şey, cihazdan uzaklaştıkça elektromanyetik alanlara maruz kalmanın önemli ölçüde azaldığıdır. Muhtemelen tüm gün telefonunuzun yanındasınız, o halde neden geceleri ona biraz yer vermiyorsunuz?

Yatakta telefonunuz yanınızdayken uyumak için gerçekten bir neden yok ve uyku takip cihazlarıyla da zaman kaybediyor olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir