‘Beşli çete’ye Cumhuriyet tarihinin en büyük kıyağı

Böylece, medyada AKP’nin verdiği hemen tüm ihalelerin adresi oldukları için ‘beşli çete’ olarak nitelendirilen şirketlerden oluşan İGA’ya, Cumhuriyet tarihinin en büyük kıyağı yapılmış oldu.

BirGün gazetesinin Bloomberg’den aktardığı habere göre, şirketin borcunun yeniden yapılandırılması mayısta gerçekleşti ve kredinin vadesi iki yıl daha uzatılarak faizler de düşürüldü.

Habere göre, IGA, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Denizbank, QNB Finansbank ve Garanti Bankası’ndan 2015’te vade sonu 2031’de olan kredi anlaşması imzalamıştı. Şirket, aynı kredinin refinansmanı için Çinli bankalarla da görüşmeler yapmıştı. Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Çin’den finansman arayışının şimdilik ilerlemediğini belirtti. Bir İGA yetkilisi refinansman anlaşmasına ilişkin detayları doğruladı. Halkbank yorum yapmazken diğer bankalar ilk etapta konuya ilişkin Bloomberg’in sorularına dönüş yapmadı. Salgından olumsuz etkilenen havayolu işletmecilerine verilen destek çerçevesinde İGA, karşılıklı mahsuplaşma esasıyla devletten garanti ödemeleri almazken, karşılığında devlete kira da ödememişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, söz konusu uygulamanın 2 yıl için geçerli olabileceğini, işletme süresinin de bu kapsamda uzatılabileceğini ifade etmişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir