Çete şiddetine teslim olan Haiti’ye BM’den silah ambargosu

Reuters Son günlerde yakıt külfetini protesto eden aksiyoncular, lastik yakıp, yollara barikat kurdu.

BM Güvenlik Kurulu, çete savaşlarından kaynaklanan şiddet karşısında, bu ülkeye birtakım silahların satışına ambargo konulmasını oybirliğiyle onayladı. BM Güvenlik Kurulu kararında örgüte üye ülkelere Haiti’deki “devlet dışı aktörlere” küçük silah, hafif silah ve mühimmat satışını yasaklama daveti yaptı.

Ancak Çin’in toptan silah ambargosu önerisi kabul görmedi.

Geçen haftadan bu yana yalnızca başşehir Port-au Prince ve civarında 89 kişi hayatını kaybetti. Yardım kuruluşları, birçok bölgeye erişimin de tehlikeli oılduğunu söylüyor.

Meksika ve ABD’nin sunduğu kararda Haiti’deki çete önderlerine ve insan haklarını ihlal edenlere seyahat yasakları konulması ve varlıklarının dondurulması da öngörülüyor. Kararla Haiti’deki BM özel siyasi misyonunun da bir yıl daha uzatıldı.

Haiti’de son günlerde yüzlerce aksiyoncu, yakıt tedariki sıkıntısının çözülmesi talebiyle lastik yakıp, yollara barikat kurdu.

Haiti’nin en önemli petrol dağıtım merkezi, geçen haftaki çete şiddeti nedeniyle faaliyetlerini durdurmuştu. Cite Soleil bölgesindeki Varreux dağıtım merkezi iki rakip çete ortasındaki çatışmaların merkezi ve bölgenin erişime kapanması yakıt kahrına yol açtı.

Ülkedeki yoksulluk ve şiddet olayları nedeniyle birçok Haitili Dominik Cumhuriyeti ve ABD’ye kaçtı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*