Ceviz büyüklüğünde dolu yağdı! Onlarca hayvan öldü

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde dün ceviz büyüklüğünde yağan dolu nedeniyle binlerce dönüm tarım toprağı ziyan gördü. Toprakta otlayan 25 koyun da öldü. Tarım topraklarında ziyan tespit çalışması başlatıldı.

İlçeye bağlı Tozlu, İnhisarı, Kesikkeli, Mecidiye ile Aşağıçiyanlı köylerinde dün akşam saatlerinde yağmurla birlikte ceviz büyüklüğünde dolu yağdı.

Dolu nedeniyle binlerce dönüm mısır ve buğday tarlası ziyan gördü. Tozlu köyünde hayvanlar otlatılırken doluya yakalanan Hasan Terkeşli’nin 25 koyunu öldü.

“HAVA BİR ANDA KARARDI…”

Terkeşli, “Hava bir anda karardı ve yağmur yağmaya başladı. Hayvanlarımı ahıra götürmek için döndüğümüz esnada bir anda dolu yağdı. Ceviz büyüklüğündeki dolular benim ve koyunlarımın başına isabet etmeye başladı. Ben canımı kurtarmak için bir vatandaşın aracını durdurup altına sığındım. Dolunun bitmesiyle birlikte gördüğüm görüntü karşısında çok üzüldüm. 25 adet koyunumun bir bir öldüğünü gördüm. Aracın altına sığınmasaydım tahminen ben de hayatımı kaybedebilirdim” dedi.

ZİYAN TESPİT ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Kadirli Belediye Lideri Ömer Tarhan, dolunun tesirli olduğu köylere ‘geçmiş olsun’ ziyaretine bulunarak, yaraların sarılması için gerekli görüşmeleri yaptıklarını kaydetti. Kadirli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gruplarınca köylerde ziyan tespit çalışmalarına başlandığı bildirildi. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*