Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM’de Ege’deki zulmü anlatması Yunan basını çıldırdı

Dünyanın dört bir yanından 150’den fazla devlet lideri ve hükümet liderinin katıldığı Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Konseyi görüşmeleri, ağır güvenlik tedbirleriyle ABD’nin New York kentinde başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Konsey Salonu’nda iştirakçilere gündeme dair dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Uluslararası basını da Erdoğan’ın BM kürsüsünden yaptığı açıklamalara geniş yer ayırdı.

ERDOĞAN’DAN BM KÜRSÜSÜNDE BARIŞ ÇAĞRISI

Al Jazeera “Dünya başkanları BM Genel Heyeti’ne hitap ediyor” başlıklı haberinde Erdoğan’ın açıklamalarına da yer verdi. “Erdoğan, Ankara’nın ihtilafı çözme konusundaki rolü ve BM ıslahatına takviye davetinde bulundu” denilen haberde şu tabirlere yer verildi: “Erdoğan, BM karargahında dünya başkanlarına Ukrayna’daki savaş için barışçıl bir tahlile muhtaçlık duyulduğu konusunda davet yaptı.”

“PUTİN İLE BAĞI OLAN DÜNYA BAŞKANLARINDAN BİRİ”

CNBC, “Erdoğan, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile bağları kopmayan bir avuç dünya başkanından biri” yorumu ile Erdoğan’ın iki ülke ortasındaki diplomatik temaslardaki değerine dikkat çekti. Haberde, “Türk önder Zaporizhzhia nükleer santralini teminat altına almak için Moskova ve Kiev ortasında arabuluculuk yapmayı teklif ediyor” denildi.

Alman Tagesschau gazetesi, “Erdoğan’dan Yunanistan’a ağır eleştiri” başlıklı haberinde şu sözlere yer verdi: “Türkiye, Yunanistan’ı bir sefer daha mültecileri yasadışı olarak geri itmekle suçladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Şurası’nda yaptığı konuşmada, Atina’nın Ege’yi mülteci mezarlığına çevirdiğini söyledi.”

YUNAN BASININDAN SKANDAL MANŞET

Yunan Kathimerini gazetesi Erdoğan’ın konuşmasını skandal bir manşet ile okurlarına duyurdu. “Erdoğan Yunanistan’a saldırmak için BM’yi kullandı” başlıklı haberde şu sözlere yer verildi: “Yunanistan’ın Ege’yi göçmenler için mezarlığa çevirdiğini söyleyen Erdoğan, Atina’nın yasadışı geri itmeleriyle Ege’de göçmenlere yönelik şiddeti artırdığını belirtti. Erdoğan, Yunanistan’ın insanlık dışı geri itmelerin yanı sıra Müslüman toplumuna karşı siyasi baskı ve ayrımcılık siyaseti izlediğini de belirtti.”

Ta Nea ise, “Erdoğan Ege’yi ateşe vermeye hazır” başlıklı haberinde, “Türk cumhurbaşkanı bilhassa mülteci konusuna yatırım yapmayı tercih etti” yorumuna yer verdi. Haberde Erdoğan’ın “Yunanistan Ege’yi mülteci mezarlığına dönüştürüyor” kelamlarına de yer verildi.

CNN Greece de Erdoğan’ın “Yunanistan’ı insanlık hatalarıyla itham edilen pozisyona getirmeye çalıştığını” yazdı. Gazete Atina’nın Erdoğan’ın konuşmasına cevap verdiğini belirtti.

Bir öbür Yunan gazetesi To Vima, “Erdoğan BM’de: Yunanistan’ı ‘katil bir devlet’ olarak sunuyor” başlığı ile çıktı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*