Danıştay’a Çeşme Projesi reaksiyonu: “Yürütmenin durdurulması gerekiyordu. Bu kararı veremeyen mahkemeler tarih önünde hesap verecektir”

Çevrecilerin “İzmir’in Kanal İstanbul’u” olarak tanımladığı Çeşme Projesi’ne yönelik Danıştay 6’ncı Daire’den yürütmeyi durdurma istemine ‘ret’ kararı çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilmek istenen Çeşme Projesi’ne yönelik yürütmeyi durdurma istemi reddedildi. Mahkemece atanan uzmanların “kamu faydasına ve planlama prensiplerine aykırı” bulduğu projeye Danıştay’ın onay vermesi İzmir’de reaksiyon çekti.

İzmir Barosu, TMMOB İzmir Vilayet Uyum Konseyi, Ege Etraf Platformu (EGEÇEP), İzmir Tabip Odası ve projeye karşı olan yurttaşlar, bugün İzmir Mimarlık Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya çevreciler, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinin temsilcilerinin yanı sıra Çeşme Projesi’nin yürütmesinin durdurulması talebiyle açılan davanın avukatlarından Şehrazat Mercan ile Arif Ali Cangı da katıldı. Gaziemir Belediye Lideri Halil Arda da çevrecilere takviye verdi.

“KAMU FAYDASINA VE PLANLAMA UNSURLARINA AYKIRI”

Akdemir, “Bu formda davamızın haklılığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştı. Bu etaptan sonra hukuken yapılması gereken ya yıkıma yol açacak Cumhurbaşkanı kararının yürütmesinin durdurulmasına ya da belge tekemmül ettiğinden temelden iptaline karar verilmesi gerekmekteydi. Ancak o denli olmadı. Danıştay 6’ncı Dairesi, oyçokluğu ile verdiği gerekçesiz karar ile yürütmeyi durdurma istemimizi reddetti. Karara avukatlarımız itiraz ettiler” dedi.

“MAHKEMENİN BAŞKANVEKİLİ BİLE KARŞI OY KULLANDI”

Yürütmeyi durdurma talebinin reddi kararına mahkemenin başkanvekili Ahmet Arslan’ın da karşı oy kullandığını, davacılar olarak Danıştay İdari Dava Daireleri Konseyi’nden hukuka alışılmamış bu kararı kaldırılmasını beklediklerini belirten Akdemir, “Çeşme Yarımadası’nda ekolojik yıkımlara neden olacak, kısa erimli yapılaşmalarla yarımadanın talan edilip kaynaklarının yok edilmesi sonucunu doğuracak, Çeşme Yarımadası’nı yaşanmaz bir hale dönüştürecek, hukuka muhalif bu karar hakkında yürütmenin durdurulması kararı verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

“YANAN ALANLAR, ÇEŞME PROJESİ’NİN İÇİNDE KALAN YERLERDİ”

Aykut Akdemir, Çeşme’de 13 Temmuz’da çıkan orman yangınında Çeşme Projesi içinde kalan yaklaşık 250 hektarlık alanın tahrip olduğunu söylerken, “Bu alanın Anayasa’nın 169’uncu unsuru ve 681 Sayılı Orman Kanunu’na nazaran turizm dahil diğer emellerle tahsisinin yapılmaması ve yine rehabilite edilerek ormanlaştırılması temeldir. Bunun takipçisi olacağımızın da bilinmesi gerekmektedir” dedi.

‘”HUKUK İKTİDARIN KILICI OLMUŞ”

Danıştay’ın projenin önünü açan kararına reaksiyon gösteren Akdemir, “Çeşme Projesi, bir hırsızlık, talan projesidir. İzmir’in Kanal İstanbul projesidir. Hukuk, iktidarın kılıcı olmuştur. Projenin yürütmesinin durdurulması gerekmektedir. Bu kararı veremeyen mahkemeler tarih önünde hesap verecektir” diye konuştu.

İzmir Barosu İdare Şurası Üyesi Sinan Balcılar da “Biz baştan beri bu projenin bir rant projesi olduğunu söylemiştik. Eksper raporu lehimize olmasına karşın verilen karar hukuksuzdur” dedi.

İzmir Tabip Odası Lideri Süleyman Kaynak ise “Yargının sahiden vatandaş lehine karar vermesini bekliyoruz. Bunun dışındaki kararların hepsi sıkıntıların artmasına neden olacak bir süreci başlatacaktır. Herkesi davacılara takviye olmaya çağırıyorum” diye konuştu.

Davanın avukatlarından Arif Ali Cangı, mahkeme süreci devam etmesine karşın Çeşme Projesi’nde planlama sürecinin başladığını ve birçok muhafaza statüsünün değiştirildiğini belirtti.

EGEÇEP Yürütme Şurası Üyesi Tevfik Türk de Çeşme Projesi’nin bir an evvel durdurulmasını istedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*