‘Doğanlar Apartmanı’ davasında müteahhit dahil 3 sanığa mahpus cezası

Ege Denizi’nde Seferihisar açıklarında, 30 Ekim 2020’de meydana gelen, 117 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki zelzelede; Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı’nda 15 kişi hayatını yitirdi, 12 kişi de yaralandı. Zelzelenin akabinde başlatılan soruşturmada, binanın müteahhidi Çetin Doğan ve statik-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı tutuklandı. Sürveyan gösterilen Gündüz Uysal tutuksuz yargılanırken, yapı fenni mesulü Bedriye Işıldak ise firar etti. Hazırlanan iddianamede sanıklar hakkında, ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olmak’ kabahatinden 20 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. İzmir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın geçen duruşmalarında, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden istenilen uzman raporunun mahkemeye ulaştığı belirtilip, mahkeme lideri tarafından okunurken, proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı ve sürveyan Gündüz Uysal’ın tali, müteahhit Çetin Doğan ve yapı fenni mesulü Bedriye Işıldak’ın asli kusurlu olduğu belirtildi.

28 Mart’taki duruşmada savcı, mütalaasında, sanıklardan Çetin Doğan ve Mehmet Sedat Boyacı’nın ‘olası kastla öldürme’ hatasından, Gündüz Uysal’ın ise ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olmak’ kabahatinden cezalandırılmalarını talep etti. Savcı, firari Bedriye Işıldak’ın evraktan ayırılmasını istedi. Davanın 13 Mayıs’taki duruşmasında da mütalaasını veren duruşma savcısının yerine misyona gelen sav makamı, türel görüş farklılıkları nedeniyle yeni mütalaa için mühlet istedi.

KARAR VERİLDİ

Davanın görülmesine, 6’ncı duruşmayla devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar Çetin Doğan ve Mehmet Sedat Boyacı, SEGBİS ile katılırken, müştekiler ve taraf avukatları ise salonda hazır bulundu. Savcı, sanıkların ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına sebep olmak’ kabahatinden cezalandırılmasını talep etti. Mütalaanın açıklanmasıyla duruşmaya 1 saat orta verildi. Ortanın akabinde mahkeme heyeti, kararını açıkladı. Müteahhit Çetin Doğan 18 yıl ve statik-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı 12 yıl mahpus cezasına çarptırılıp, tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Sürveyan Gündüz Uysal 4 yıl 5 ay 10 gün mahpus cezasına çarptırıldı. Firari sanık Bedriye Işıldak’ın evrakı ise ayırıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*