Emlak İştirak Bankası Genel Müdürü’ne tazminat kıyağı

Emlak İştirak Bankası Genel Müdürlüğü vazifesinde 14 ay kaldıktan sonra misyondan alınan Deniz Aksu’ya maaşının ve idare konseyi üyeliği fiyatının dışında, 694 bin lira da tazminat ödendi. Bu tazminat TBMM KİT Komitesi toplantısında tartışma konusu oldu.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine nazaran, Mevcut Genel Müdür Nevzat Bayraktar, ‘Bankacılık tazminatı olarak ödendi’ diyerek verilen parayı savundu. Sayıştay ise ödenen tazminata karşı çıkarak mevzunun yargıya intikal ettirilmesini istedi.

Sayıştay , “İş akdi feshedilen Genel Müdüre 694 bin 820 lira olarak yapılan ödemelerin isimli ve idari takibinin yapılarak tahsilatının sağlanması önerilir” görüşünü bildirdi. Mevzunun yargıya intikal ettirilmesini de istedi.

Deniz Aksu, Albaraka İştirak Bankası Genel Müdür Yardımcılığı yaparken Ağustos 2018’de Emlak İştirak Genel Müdürlüğü ve idare şurası üyeliğine atandı. Aksu 14 ay sonra Ekim 2019’da vazifeden alındı.

KOMİSYON MEVZUYU İNCELEYECEK

KİT Kurulu Lideri AKP Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, “O, idarenin takdirinde, idare gerekirse teftişe verir yahut bakanlık teftişe verir, bahis incelenir” diyerek mevzunun incelemede kalması için oylama yaptırdı ve TBMM KİT Kurulu’nun bu mevzuyu incelemede tutması kararlaştırıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*