Erdoğan üzerinden Cemevi palavrası

Cemevlerine yönelik alçak hücumların akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçmiş olsun ziyaretinde bulundu, Muharrem iftarına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Hüseyin Gazi Cemevi’nde katıldığı Muharrem iftarı öncesi cemevinin yerleşim sisteminin değiştirildiği, Atatürk, Hacı Bektaş-ı Veli ve Hz. Ali’nin fotoğraflarının öteki duvara taşındığı palavrası ortaya atıldı. Bu palavralara cemevi idaresinden sert reaksiyon geldi. Hüseyin Gazi Vakfı Lideri Ali Ayyıldız, Independent Türkçe’ye yaptığı açıklamada “Alçakça bir iddia” ifadesini kullandı.

MUHALİF MEDYA OLAYI ÇARPITTI

İKİ TEMELSİZ İDDİA

Erdoğan’ın Hüseyin Gazi Cemevi’nde katıldığı Muharrem iftarı sonrasında KRT TV’de, cemevindeki yerleşim tertibi ile ilgili savlar ortaya atıldı; cemevi duvarında yer alan Hz. Ali, Hacı Bektaş-ı Veli ve Atatürk’ün tablolarının kaldırıldığı öne sürüldü. Erdoğan’ın katıldığı programların yayınlandığı “Erdoğan Dijital Medya” hesabında kelam konusu fotoğraların cemevi duvarında yer aldığı bir imaj paylaşılınca; bu sefer de yerlerinin Erdoğan için değiştirildiği söylendi.

Bütün bu savlara yalanlama Hüseyin Gazi Vakfı Lideri Ali Ayyıldız’dan geldi. Kelam konusu argümanların hakikat olmadığını söz eden Ayyıldız şunları söyledi:

“Biz bu vakfın burada 25 yıl hizmet verdiğini, Alevi topluluğunda bunun bir karşılığı olduğunu, kabul gördüğünü ve Alevi örgütü olduğunu izah ettik. Alevi örgütlerinden topladığımız dokümanları İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne sunarak bize 10 yıllığına tahsisini sağladık.”

“DUVAR SU ALDIĞI İÇİN TADİLAT YAPILDI”

“Burada yaklaşık 6 aylık bir müddet geçti ve bir de kış geçirdik. Burası 1400 rakımlı yüksek bir yer. Burada çok önemli tadilat hasıl oldu. Sırt duvarlarından su aldığı için iç duvarlar da etkilendi. Hazreti Ali ve Atatürk tabloları iç duvarlarda tahrip olmuştu. Hacı Bektaş tablosu ise yağlı boya tablo olduğu için ziyan görmeden kurtardık. Daha sonra tam tadilata soktuk. Sonra Hazreti Ali ve Atatürk tablosunu tekrar koyduk. Kurtardığımız Hacı Bektaş-ı Veli tablosuyla bir arada tekrar astık. Cemevlerimizde bulunan silsileyi de sıralamasını takip ettirerek hattat bir arkadaşımıza orjinal haliyle yaptırdık. Fotoğraf kaldırma olmadı, tam aksisi baş köşemize koyduk. Alçakça bir tez bu. Mümkün mü birisi gelecek bu fotoğrafları ortadan kaldıracak ve Aleviyim diye ortada gezecek. Kendi toplumumuz içerisinde yüzümüze tükürürler. Tadilatın bir kısmını Kültür Bakanlığı, bir kısmını İçişleri Bakanlığı bir kısmını Mamak Belediyesi, bir kısmını Ankara Valiliği bir kısmını da biz üstlendik. Hâlâ tadilata gereksinimimiz var.”

MAMAK BELEDİYESİ TADİLAT YAPTIRDI

Mamak Belediyesi tarafından cemevine tadilat yapıldığı çeşitli internet sitelerinde yer alan haberlerde görüldü. Bir haberde, “Mamak Belediye Lideri Murat Köse, Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı ile birlikte Hüseyin Gazi Türbesi ve Cemevi’nde Mamak Belediyesi tarafından yürütülen tadilat, bakım ve tamirat çalışmalarını yerinde inceledi” denildi.

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*