Eşini elektrik vererek öldüren erkeğe yeterli hal indirimi bozuldu

Diyarbakır’da 8 yıl evvel 33 yaşındaki eşi Mübarek Turan’ı ikinci kız çocuğunu dünyaya getirdikten sonra yanaklarına elektrik vererek öldürmekten yargılanan Veysi Turan hakkındaki kararı, Yargıtay 4’üncü kez bozdu.

Yargıtay, lokal mahkemenin karısını öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılan Veysi Turan’ın “155 polis imdat çizgisini arayarak eşini boğduğunu bildirdiği” gerekçesiyle takdiri indirimle müebbet mahpus cezası verilmesini bozdu.

Sanık Veysi Turan, 16 Haziran’da bir sefer daha mahkemeye çıkacak.

Yargıtay’ın kararını hakikat bulduklarını belirten Mübarek Turan’ın aile avukatı Burak Göncü, “Yargıtay’ın son vermiş olduğu karar, bizim önemli manada hukuka olan hem inancımızı, hem umudumuzu, hem de maktülenin ailesinde az da olsa vicdani rahatlatma kelam konusu olmuştur. Bu sebeple sanığa verilen âlâ hal indiriminin kaldırılmasını çok yanlışsız bir karar olarak bulmaktayız.” dedi.

UYURKEN ELEKTRİK VERDİ

Olay, 24 Ocak 2014 gecesi Diyarbakır merkez Kayapınar İlçesi Huzurevleri Mahallesi 133’üncü sokaktaki meskende meydana geldi. Veysi Turan, argümana nazaran onlar uyuduktan sonra üçlü elektrik prizinin kablosunu kesti. Turan, kablonun fişini prize takarken, kestiği uçları eşine tutarak elektrik verdi. Turan 155 Polis İmdat sınırını arayarak kendini ihbar etti. Konuta gelen polisler, bayanın cesedini bulurken, Veysi Turan tutuklanarak cezaevine gönderildi

155’İ ARAMASI İNDİRİM SEBEBİ OLDU

Lakin mahallî mahkeme, 17 Ocak 2019 tarihinde yanlışlı biçimde takdiri indirim uyguladı. Bu indirimi, 29 Ocak’ta açtığı celsede düzeltmeye çalışan mahkemenin kararı, Yargıtay’dan mahkemenin karar kurduktan sonra verilen kararın tüzel bedelden mahrum olması nedeniyle 17 Ocak tarihli karardaki takdiri indirimin münasebetinin yazılması gerekçesiyle bir defa daha bozuldu.

Mahallî mahkeme, 8 Eylül 2021’de sanığın “adli sicil kaydına nazaran geçmiş hali, duruşma tutanaklarına yansıyan olumsuz bir davranışının bulunmaması, fiilden sonraki davranışları, 155 polis imdat çizgisini kendisinin arayarak eşini boğduğunu bildirmesini” dikkate alarak cezada TCK 62/1. hususu uyarınca takdiri indirim uyguladığını gerekçelendirdi. Sanık Veysi Turan’a ağırlaştırılmış müebbet mahpus yerine, takdirim indirimiyle müebbet mahpus cezası verildi.

YARGITAY İNDİRİM YAPILMASINI BOZMA MÜNASEBETİ YAPTI

Mübarek Turan’ın ailesi tarafından yapılan takdiri indirime itiraz edildi. Bunun üzerine belge 4’üncü kez Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nde ele alındı. Yargıtay 24 Ocak 2022 tarihli kararında, “Cezanın kişiselleştirilmesi sırasında uygulanma yeri bulunmadığı ve 5237 sayılı TCK’nin 62. hususunun bir atıfet (iyilik/bağış) unsuru olmadığı göz gerisi edilerek” indirim yapılmış olmasının bozmayı gerektirdiğini belirtti. Bozma kararı üzerine belge tekrar lokal mahkemeye gönderildi.

‘BÜYÜK BİR VİCDAN YARASI OLARAK TARİHE GEÇMİŞ BİR DOSYADIR’

Mübarek Turan ailesinin avukatı Burak Göncü, “2014 yılından itibaren takip ettiğimiz bir bu evrak, Türkiye’nin en vahşice işlenen cinayetleri ortasında kamuoyuna duyurulan bir belgeydi. Bu evrakın bugün yılllardır verdiğimiz hukuk gayretinde sonuç doğuran bir Yargıtay kararı aldık. Sanık, maktüleye ikinci defa kız çocuğu doğurması sebebiyle şakaklarına elektrik vererek öldürmüştü, olağan ki bu Türkiye’de ve kamuda büyük bir vicdan yarası olarak tarihe geçmiş bir belgedir.

Bugün Yargıtay’ın son vermiş olduğu karar, bizim önemli manada hukuka olan hem itimadımızı, hem umudumuzu, hem de maktülenin ailesinde az da olsa vicdani rahatlatma kelam konusu olmuştur. Bu sebeple sanığa verilen uygun hal indiriminin kaldırılmasını çok yanlışsız bir karar olarak bulmaktayız. Bu evrak kapsamında 16 Haziran’da son bir kararımız olacaktır. Bu kararda da yıllardır yaptığımız hukuksal uğraşın önemli manada sonuç doğuracağı kanaatindeyiz” dedi.

‘HUKUKİ GAYRETE DEVAM EDİYORUZ’

Göncü, “Tabii ki hala türel çabaya devam ediyoruz. Lokal mahkemece son çıkacak kararın Türkiye’de kanayan bayan cinayetlerine de emsal niteliğinde olacak. Sanığın ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası alması için elimizden geleni yapacağız. 155 ihbar sınırını araması düzgün hal indirimi olarak değerlendirilmişti. Ancak sanığın mahkemeye hiçbir formda tavır, davranışları, hakikat beyanlarda bulunmayışı da TCK 62’nin ruhuyla uyuşmamaktadır. Bu yüzden bu karara itiraz ettik ve Yargıtay’ın verdiği kararı yanlışsız ve türel olarak bulmaktayız” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.