Esra Hankulu’nun vefatında Ümitcan Uygun’a 10 yıl mahpusun ‘gerekçesi’ açıklandı: ‘Öldürme kastı yok’

Esra Hankulu, Mamak ilçesi Akdere Mahallesi’nde yalnız yaşadığı meskeninde, geçen yıl 5 Ağustos’ta meyyit bulundu. Hankulu ile geceyi konutta geçiren arkadaşları Dilan Civelek ve Furkan Gürgil ile kamuoyunda ‘Aleyna Çakır’ olarak bilinen Sema Esen’in vefatıyla ilgili devam eden soruşturmada kuşkulu olan Ümitcan Uygun, gözaltına alındı.

Uygun, ‘kasten öldürme’ cürmünden sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanırken, Furkan Gürgil ile Dilan Civelek de isimli denetim koşuluyla hür bırakıldı.

Ümitcan Uygun hakkında, ‘kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi taammüden öldürme’ hatasından ağırlaştırılmış müebbet, Furkan Gürgil ve Dilan Civelek hakkında ise ‘suç kanıtlarını karartma’ cürmünden 5 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

10 YIL MAHPUS CEZASI 

Ankara 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 13 Nisan’daki karar duruşmasında, cumhuriyet savcısının ağırlaştırılmış müebbet mahpus istediği Uygun’a, ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ cürmünden 10 yıl mahpus cezası verildi. Kararda takdir indirimi uygulanmadı.

Kararla birlikte sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi. Tutuksuz sanıklar Furkan Gürgil ve Dilan Civelek’e ise ‘suç kanıtlarını karartma’ suçundan 1’er ay 6’şar gün mahpus cezası verilerek kararın açıklanması geri bırakıldı.

MÜNASEBETİ AÇIKLANDI

Mahkeme heyeti, verilen kararın münasebetini açıkladı. Gerekçeli kararda, olay günü sanık Ümitcan Uygun’un, Esra Hankulu’na birlikte kaldığı odada hayatını kaybetmesi sonucunu doğuracak biçimde baş bölgesine darp- cebir uyguladığı belirtildi.

Cebrin sanık tarafından Hankulu’nun düşürülerek başının sert ve künt yere çarptırılması yahut başa sert ve künt cismin vurulması sonucu mu oluştuğunun isimli tıp raporlarında tam olarak belirlenemediği vurgulandı. Alınan raporlarda Hankulu’nun, sanığın konutta olduğu saatte öldüğünün tespit edildiği aktarılarak, Uygun’un kıza yönelik darp hareketini de gerçekleştirdiği, bunun sonucu olarak da Hankulu’nun kötüleştiği aktarıldı.

‘ÖLDÜRME KASTI’ OLMADIĞI KANAATİNE VARILDI

Sanık Ümitcan Uygun’un, Esra Hankulu’yu baygınlık geçirmesi üzerine öteki 2 sanıkla banyoya götürüp, ıslatarak kendine getirmeye çalıştığı belirtildi. Kendine gelen Hankulu’nun çay demleyip, sanıklarla bir mühlet sohbet ettiği, bu durumun da Uygun’un kendisine olumsuz halinin olmadığını gösterdiğine dikkat çekildi.

Uygun’un, daha sonra Hankulu ile odaya gittiği de göz önüne alındığında öldürme kastı olmadığı kanaatine varıldığı, bu nedenle ‘kasten öldürme’ kabahatinden değil ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ kabahatinden karar kurulduğu vurgulandı.

KARARA İTİRAZ 

Gerekçeli kararın açıklanmasının akabinde Hankulu ailesinin avukatı Nuran Özdemir, kararı Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. Özdemir, itiraz dilekçesinde, mahkemenin yargılama sonunda adil olmayan karar verdiğini, sanığa ‘kasten öldürme’ cürmünden ceza verilmesi gerektiğini belirterek, kararın bozulmasını talep etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*