EYT nedir EYT çıkacak mı

EYT nedir EYT çıkacak mı
EYT nedir EYT çıkacak mı

Eyt nedir? EYT çıkacak mı? sorularının yanıtları merak ediliyor. 8 Eylül 1999’da emeklilikte yaş koşulu getirilince pek çok vatandaş emeklilik hayalinden olmuştu. Binlerce EYT’li, erken yaşta emeklilik ile alakalı olumlu haber bekliyor. Prim gün süresini doldurmalarına rağmen emeklilik yaşını doldurmayı bekleyen yüz binlerce EYT’li, hükümetin EYT yasası ile ilgili önemli bir adım atmasını bekliyor. Peki, EYT çıkacak mı? İşte, EYT yasasına dair detaylar…

EYT NEDİR?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) 1999 yılı öncesinde işe girişte kadınlarda 5 bin prim günü ve 20 hizmet yılıyla, erkeklerde de 5 bin prim günü ve 25 hizmet yılıyla emekli olma şartına sahipti. 8 Eylül 1999’da 4447 sayılı kanunun ilanıyla emeklilik şartlarına üçüncü bir yaş haddi eklendi. Haberler.com okumaya devam edin. Sizlere en doğru bilgileri tarafsız şekilde iletiyoruz.

EYT ÇIKACAK MI?

Yıllarca çalışıp prim gün süresini doldurmalarına rağmen yaş şartını sağlamadıkları için emekli olup aylık alamayan binlerce kişi, sosyal medya başta olmak üzere birçok mecrada taleplerini dile getirmeye devam ediyor.

Vatandaşlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in EYT ile ilgili bir açıklama yapıp yapmadığını araştırıyor.

AK Parti Basın Sözcüsü Ömer Çelik, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili yaptığı açıklamada, “Sorunlara duyarlıyız ama ülkeye maliyeti vardır.” demişti.

EYT’DE SON DURUM

1998 senesinde işe giren bir şahıs önceki yasaya göre 2023 senesinde emekli olması gerekirken, 1999’da çıkarılan yasa ile bu vakit 2038’e çıktı. 15 sene geç emekliliğe namacıyla olan bu kanunu binlerce şahıs bekliyor. Hükümetten konuyla alakalı olarak bir açıklama gelmezken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son yaptığı bildirimde EYT kanunu ile alakalı kapıları kapadı. Erken yaşta emekliliğe olumlu bakmayan Başkan Erdoğan, konuyla alakalı olarak yeni bir açıklama getirmedi. Haberler.com sizler için en doğru bilgileri araştırıyor. Doğru kaynak için doğru yerdesiniz.

YARGITAY’DAN EYT’LİLER İLE İLGİLİ EMSAL KARAR

Yüksek mahkeme EYT’lileri 2021’de sevindiren bir karara imza attı. Prim gün miktarını ve başka kriterleri karşılayan, ancak yaşa takıldığı amacıyla emekli olamayan bir vatandaşın kıdem tazminatı talebinde bulunması ile başladı. İş mahkemesine başvuran EYT’li, eski çalıştığı yerden kıdem tazminatı hakkını istedi. Yargıtay, EYT’li vatandaşın iş yerinden kıdem tazminatı ve başka alacaklarını talep etmesini haklı bir karar olarak. Mahkemeye göre bireyin tazminat alabilmesi amacıyla sigortalılık vakitını ve pirim ödeme gün miktarını tamamlanması yeterli. Böylece benzer halde olan bütün EYT’liler Kıdem Tazminatı ücretini talep edip, emsal karar vasıtası ile alabilir.

Haberler.com – Gündem

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*