Göçmen aykırılığı bunu da yaptırdı: İngiltere AİHM’i bypass ediyor

Brexit ile Avrupa Birliği’nde ayrılan İngiltere Avrupa Kurulu dahil AB’nin bir çok kurumundaki vazife ve yükümlülüklerini yerine getirmeye devam ediyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) de bunlardan biri. AİHM’sin İngiltere ile ilgili verdiği son karar ise Londra’da kriz yarattı.

İngiltere hükümetinin yasadışı göçmenleri Ruanda’ya gönderme kararı Strazbourg mahkemesi tarafından son anda engellenmişti. Karar sonrası İngiliz hükümetinden yetkililer planı tekrar de uygulayacağız dese de ortadan günler geçmesine karşın bu şimdi mümkün olmadı.

TEKLİF BUGÜN PARLAMENTOYA SUNULUYOR

Ancak İngiltere hükümeti AİHM’in kriz çıkaran kararı sonrası radikal bir adım atmaya karar verdi. Hükümet İnsan Hakları Maddesi’ni değiştirerek gerekli gördüğünde AİHM kararlarını uygulamamak istiyor. Boris Johnson hükümeti, AİHM tarafından verilen kararların gerekli görülmesi halinde uygulanmamasını öngören İnsan Hakları Maddesi’ndeki değişiklik teklifini bugün Parlamento’ya sunacak.

BAŞBAKAN YARDIMCISI: YASA AİHM İÇ TÜZÜĞÜNE UYGUN

Başbakan Yardımcısı Dominic Raab, maddede yapılacak değişiklikle İngiltere’de öncelikle İngiliz maddelerinin temel alındığını netleştirmek istediklerini söyledi. BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran Raab maddede yapılacak değişiklikle birlikte, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf rastgele bir devlet hakkında süreksiz önlem alınabilmesine imkan veren AİHM İçtüzüğü’nün 39’uncu hususunun, iç hukukta kamu kurumlarını yahut yetkililerini bağlamadığının açıkça belirtileceğini kaydetti. Raab bununla birlikte İngiltere’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden ayrılmayacağını açıkladı.

“BU, İNGİLİZ HUKUKU İÇİN GERİYE GERÇEK ATILMIŞ BİR ADIMDIR”

Ülkede tasarıya karşı çıkanlar bir ikili standart yaratıldığını ve hükümete hukuk alanında çok fazla yetki verildiğini söylüyor. Hükümetin birinci olarak Aralık ayında açıkladığı yasa değişikliği teklifi, hukukçular tarafından da ‘kafa karıştırıcı ve gereksiz’ bulunmuş ve eleştirilmişti. İngiltere Hukuk Cemiyeti Lideri Stephanie Boyce, İnsan Hakları Maddesi’nde yapılması öngörülen değişikliğin ülkede insan hakları ihlallerinin önünü açabileceğini söyledi: “Bu, İngiliz hukuku için geriye gerçek atılmış bir adımdır. Yetkililer, birtakım hak ihlallerini kabul edilebilir olarak görmeye başlayabilir.”

Merkezi Fransa’nın Strasbourg kentinde olan AİHM geçen hafta İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın sığınmacıları hudut dışı ederek Ruanda’ya gönderilmelerini engelleyen bir önlem kararı almıştı. Karar sonrası İngiltere’den kimi sığınmacıları Ruanda’ya götürecek uçuş iptal edilmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*