Hakaretten yargılanan Burak Özçivit hakkında karar

Beykoz’da dizi çekimleri sırasında set çalışanlarına küfür ettiği savıyla hakkında 4 yıl 1 aya kadar mahpus cezası istemiyle dava açılan oyuncu Burak Özçivit, “Hakaret” hatasından evvel 3 bin lira isimli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanığın tekrar kabahat işlemeyeceği konusunda olumlu kanaat oluşturarak kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Beykoz 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya şikayetçilerin avukatı Yunus Gümüş ve sanık Burak Özçivit’in avukatı Serkan Toper katıldı.

“150 KİŞİNİN TANIKLIĞI VAR”

Avukat Yunus Gümüş, evvelki beyanlarını tekrar ettiğini belirterek “Tüm taraflarca kabul edilen bu olayla ilgili 150 kişinin tanıklığı vardır. Sanığın hatası sabittir, bu nedenle cezalandırılmasını talep ederiz” dedi.

Avukat Serkan Toper ise mağdurların beyanları ile şahitlerin beyanlarının çelişkili olduğunu sav ederek “150 kişinin gözlerine bakarak küfür edildiği savı hayatın olağan akışına aykırıdır” diyerek Özçivit’in beraat etmesini talep etti.

HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA KARAR VERİLDİ

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Burak Özçivit’in “Hakaret” cürmünden evvel 3 bin lira isimli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Sanığın daha evvel kasıtlı hatadan mahkumiyetinin olmadığını ve evraka yansıyan olumsuz davranışların bulunmadığını dikkate alan mahkeme, sanığın yine kabahat işlemeyeceği konusunda mahkemece olumlu kanaat oluşturulduğunu belirtti. Mahkeme, bu münasebetlerle kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

İDDİANAMEDEN

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Burak Özçivit ‘şüpheli’ sıfatıyla yer aldı. İddianamede Mehmet K., Turgay A., Atakan Ö. ve Okan Ş.’nin Beykoz Riva’da çekimleri yapılan ‘Kuruluş Osman’ isimli dizide set çalışanları olarak yer aldığı belirtildi.

Olay günü olan 8 Aralık 2020’de dizinin başrol oyuncusu Burak Özçivit’in bulunduğu çadırdan çıkarak şikayetçilere küfür ve hakaret içerikli kelamlar söylediği kaydedildi. Şikayetçilerin şahit olarak gösterdiği şahısların olayı doğruladıkları anlatılan iddianamede, kuşkulu Burak Özçivit’in şahit olarak gösterdiği bireylerin ise olayın yaşanmağını söyledikleri vurgulandı.

İddianamenin kıymetlendirme kısmında ise “Bahse mevzu olaya ait karşılıklı şahit beyanları olduğu görülmekte ise tüm soruşturma evrakı birlikte değerlendirildiğinde şüphelinin üzerine atılı hatası işlediğine dair hakkında kamu davası açmaya kâfi şüphelinin hasıl olduğu” sözleri kullanıldı.

Kelam konusu hatanın uzlaşmaya tabi olduğu, belgenin uzlaştırmacıya gönderildiği ama tarafların uzlaşamadığı da iddianamede belirtildi.

İddianamede tutuksuz kuşkulu Burak Özçivit’in “Zincirleme biçimde alenen hakaret” suçundan 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması isteniyordu.

KAYNAK: DHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*