HDP’den Meclis’e fevkalâde toplanma daveti: Zaho ikinci Roboski’dir

HDP, Irak’ta Kürdistan Bölgesel İdaresi’ne (KBY) bağlı Duhok kentine Türkiye’den akın yapıldığı argüman edilen ve en az 8 kişinin öldüğü, 23 kişinin yaralandığı bombardımana ait Meclis’in harika toplanmasını talep etti.

Bombardımana ait HDP Merkez Yürütme Heyeti imzasıyla yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“TSK’nın Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Zaxo kentine bağlı turistik alanlarından Perex köyüne yönelik gerçekleştirdiği bombardıman sonucu içinde çocuk ve bayanların da olduğu Arap ve Kürt sivillerin ömrünü yitirdiğini ve çok sayıda yaralı olduğunu büyük bir hüzünle öğrenmiş bulunuyoruz.

Yerel kaynaklardan edindiğimiz bilgilere nazaran 12 kişi ömrünü yitirmiş, içinde ağır yaralıların da olduğu 20 kişinin ise tedavisi sürmektedir. Ömrünü yitirenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve halkımıza başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Bilindiği üzere daha evvel de tıpkı metotlarla Şengal, Maxmur üzere sivil yerleşim bölgelerinde siviller katledilmişti. En son 26 Mayıs’ta Bamernê’ye yönelik akında 2’si çocuk 3 kişi hayatını yitirmişti.

CPT Irak Kürdistan Ofisi’nin hazırladığı rapora nazaran, 2015’ten bugüne Mahmur ve Şengal başta olmak üzere bölgenin birçok kentine yönelik AKP iktidarının gerçekleştirdiği hava ataklarında, çocuk ve bayanların da ortalarında bulunduğu en az 112 kişi hayatını yitirmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Sivil yerleşim alanlarını bombalamak insanlık ve savaş hatasıdır. Türkiye, bunu yasaklayan memleketler arası kontratlara de direkt taraftır.

Tarihe ikinci Roboski katliamı olarak geçecek olan bu katliamdan iktidar siyasi ve hukuksal olarak sorumludur. Bu katliam tıpkı vakitte diğer bir ülkenin egemenlik alanına da hücum manasına gelmektedir.

Failler ve karar vericiler kesinlikle yargılanmalı, hukukun ve insanlığın gereği yerine getirilmelidir. Savaş ve çatışmaların olmadığı bir bölge ve dünya için uğraş eden bir parti olarak, hudut ötesi askeri harekatların ve hücumların bir an evvel durdurulması gerektiğini bir kere daha yineliyor, bu katliamı en sert biçimde kınıyoruz.

Ayrıca bu katliama kapı aralayan tezkerenin meclisten geçmesi nedeniyle Meclis liderinin derhal Genel Konseyi bu gündemle acil toplanma davetinde bulunması talebimizi kamuoyu önünde iletiyoruz.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*