Hindistan ve Bangladeş’teki ağır yağış sel getirdi: 18 kişi hayatını kaybetti

Hindistan’ın Assam eyaletinde, eyalet afet idaresi ajansına nazaran, selde en az dokuz kişi öldü ve 2 milyon mesken sular altında kaldı. Komşu ülkesi Bangladeş’in birtakım bölgelerine düşen yıldırımlar cuma günü dokuz kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Her iki ülke de hafta sonu boyunca devam etmesi beklenen yağışlarla birlikte daha fazla sel meydana geleceği için ordularından yardım istemişti. Asya’nın en büyük ırmaklarından biri olan Brahmaputra, Assam’ın 33 ilçesinden 28’inde üç bin köyü ve ekili araziyi sular altında bırakarak çamurdan setleri aştı.

“Pazar gününe kadar Assam’ın çeşitli bölgelerinde orta ila şiddetli yağış bekliyoruz” diyen Assam’ın başşehri Gauhati’deki meteoroloji istasyonundan bir yetkili olan Sanjay O’Neil, “Yağan yağmurun hacmi emsalsizdi” dedi.

Hindistan’da son beş gündür devam eden sağanak yağış nedeniyle birtakım tren seferleri iptal edildi. Güney Assam’ın Haflong kasabasında, tren istasyonu su altında kaldı ve taşan ırmaklar, raylar boyunca çamur ve silt biriktirdi.

Hindistan ordusu, mahsur kalmış insanları kurtarmak ve onların temel gereksinimlerini sağlamak için bölgede bulunan afet müdahale kurumlarına yardım etmesi için seferber edildi. Askerler, su altında kalan alanlarda gezinmek için hız tekneleri ve şişirilebilir sallar kullandı.

Associated Press’te yer alan habere nazaran, afetten en berbat etkilenen yerler Bangladeş’te, Hindistan sonuna yakın bölgeler oldu. Yaklaşık 130 ırmağın bulunduğu ülkenin başşehri Dakka’daki sel kestirim ve ihtar merkezine nazaran, ülke genelindeki tüm büyük ırmaklardaki su düzeyleri yükseldi. Merkez, sel durumunun kuzeydoğu bölgesindeki en makus etkilenen Sunamganj ve Sylhet bölgelerinin yanı sıra kuzey Bangladeş’teki Lalmonirhat, Kurigram, Nilphamari ve Rangpur bölgelerinde kötüleşebileceğini söyledi.

Havalimanı müdürü Hafız Ahmed’e nazaran, Sylhet’teki Osmani Milletlerarası Havalimanı’ndaki uçuşlar, sel sularının neredeyse piste ulaşması nedeniyle üç gün müddetle askıya alındı.

Geçen ay, Hindistan’ın kuzeydoğu eyaletlerinde muson periyodu öncesi gelen ani sel, Bangladeş’in kuzey ve kuzeydoğu bölgelerini vurarak ekinleri yok etmiş, konutlara ve yollara ziyan vermişti. Bu hafta tekrar birebir bölgeler sular altında kalana kadar ülke toparlanmaya başlamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*