İBB Meclisi’nde ‘Sevr’ tansiyonu: ‘İspat ederse istifa ederim, edemezse özür dileyecek’

İBB Meclisi’nde Okmeydanı’ndaki kentsel dönüşüm projesinin tartışıldığı sırada gerginlik çıktı. AKP Küme Başkanvekili Tevfik Göksu, kentsel dönüşüm projesi hakkında konuşma yapan CHP’li Süleyman Solmaz hakkında “Konuşan arkadaş Seyahat ayaklanmasında Sevr Mutabakatını okuyanlardanmış. Kendisini dikkate almıyorum” diye konuştu. Solmaz “Göksu bunu ispat ederse istifa edeceğim, edemezse mecliste benden özür dileyecek” dedi.

İBB Meclisi haziran ayı oturumları Saraçhane’deki İBB Başkanlık binasında gerçekleştirildi. İBB Meclisi 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında toplanan oturumda gündem dışı konuşmalar sırasında tansiyon yaşandı.

CHP’li Meclis Üyesi Süleyman Solmaz, Okmeydanı Fetihtepe mahallesinde vatandaşın yansısına neden olan kentsel dönüşüm ile ilgili konuşma yaptı. Solmaz mahallede hak sahiplerinin mülkiyet hakkına hürmet gösterilmediğini mağdur edildiğini belirterek “Vatandaş kentsel dönüşüm istiyor lakin mülkiyet hakkının, hukukun teminat altına alınmasını istiyor” dedi.

“İSTEMEYENLERİ PROJE DIŞINDA BIRAKACAĞIZ”

Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız da tenkitlere karşılık verdi. Yıldız şunları söyledi:

* “Okmeydanı kentsel dönüşümü 20 yıllık olay. Fetihtepe’deki dönüşümde kimse öbür mahalleye gitmeyecek. Kentsel dönüşüm yerinde yapılacak. Fetihtepelilerden diğer oraya kimse gelmeyecek. Tamamı hak sahiplerinden oluşacak. Bunu istemeyenleri, ‘rant var, zulüm var’ diyenleri proje kapsamı dışında bırakacağız.

* Kendi meskeninde yaşamaya devam eder. 937 hak sahibi için 148 bin TL’ye mesken yapacağız.  Kağıt toplayıcısı nasıl ödeyecek o parayı diyorlar. Konutunuzu tahliye edine 18 ay devlet kiranızı ödeyecek. 18 ay sonra anahtarı, tapuyu alınca ister sat, ister kirala.

* Kiracılara daire verecek bir model varsa CHP yapsın, örnek olsun. Bu projede rant varsa, bir kişi hak kaybına uğruyorsa ben projeden vazgeçeceğim.”

“SEVR MUAHEDESİNİ OKUYANLARDANMIŞ, DİKKATE ALMIYORUM”

AKP Küme Başkanvekili Tevfik Göksu da kelam alarak İBB’nin kentsel dönüşüm çalışmalarını eleştirdi. Göksu, konuşmasında kentsel dönüşüm projesiyle ilgili konuşan CHP’li üye Süleyman Solmaz’ı kast ederek “Sadece politik materyal yapmak için konuşan arkadaş, Seyahat ayaklanmasında Sevr Muahedesini okuyanlardanmış. Kendisini dikkate almıyorum. CHP’nin  görüşünü yansıttığını da düşünmüyorum” dedi.

“İSPAT EDERSE İSTİFA EDECEĞİM”

Bunun üzerine Solmaz Göksu’ya  tepki göstererek “Sevr Kontratını okudu dedi, bunu ispat ederse meclis üyeliğinden istifa edeceğim. İspat edemezse mecliste benden özür dilesin. Geziciyim, bundan gurur duyuyorum. Kendileri kentin kamusal alanlarını savunmadıkları için o vazife bize düştü. Taksim Seyahat Parkı biz savunduğumuz için yerinde duruyor” dedi.

Ardından gündeme hususları oylanmaya başladı. Oylama sürerken bir orta dışarı çıkan Göksu, meclis salonuna döndüğünde kelam isteyerek “Görüntüleri CHP küme sözcüsüne attım, arkadaş çıkışta istifa dilekçesini versin” dedi.

“SEVR İLE İLGİSİ YOK, TAKSİM PLATFORMU’NUN TALEPLERİ”

Solmaz da ayağa kalkarak “Çıksın kürsüden açıklasın, Tarık beyefendiye imajlara vermesini kabul etmiyorum” diye reaksiyon gösterdi.

CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı da Göksu’nun kendisine gönderdiği manzaranın Taksim Platformu’nun taleplerini içeren bir haber olduğunu söyledi. Balyalı “Sevr olarak nitelediği şey, Taksim Platformu’nun Seyahat direnişi sırasında Bülent Arınç’a sunduğu taleplere ait haber. Sevr ile ilgisi yok. Açıklamayı da Süleyman beyefendi yapmıyor” dedi.

MECLİS GERİLDİ

Bu sırada meclis gerildi. AKP’li ve CHP’li meclis üyeleri ayağa kalkarak tartışmaya başladı. Meclisi yöneten Okul, meclis üyelerine sakinleşerek yerlerine oturmaya çağırdı.

Salondaki tartışma ortamı sona erince kelam alan Solmaz şunları söyledi:

* “Taksim Dayanışması olarak Cumhurbaşkanı’nın basın danışmanın talebi üzerine platformun sekretaryasını  yapan 5 kişilik heyet ile Ankara’ya gittik.

* Bülent Arınç vekaleten başbakandı. Görüşmeden evvel basına okuduğumuz, Sevr dediği metini Arınç’a da verdik. Arınç ‘Siz haklısınız, biz meslek odaları olmadan bu ülkeyi yönetemeyiz. İstanbul’a geldiğimizde daha geniş konuşuruz’ dedi.

* Açıklamamız bütün kanallarda naklen yayınlandı. Metni de Efkan Âlâ teslim aldı bizden. Ben yarın gelip o metni burada okuyacağım. Sevr’i çağrıştıran  bir söz varsa yeniden istifa edeceğim. Benden özür dilemeli.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.