İnşaat şirketlerinin katma kıymeti yüksek işler için 3 beklentisi var

Anahtar teslim proje modelinin, bir yatırımın üretim basamaklarındaki tüm gerekliliklerin yüklenici tarafından üstlenildiği modeli tabir ettiğini belirten Sintek Group iştiraki Sintek Heavy Industries’in İdare Konseyi Lideri Hüseyin Özkan, “Ülkemizdeki şirketlerin mühendislik marifetlerini kullanarak katma bedeli yüksek işler yapabilme kapasitesi var. Fakat bu husustaki kabiliyetlerimizi dünya ölçeğinde kabul ettirebilmemiz için, Türk şirketlerinin kendi inisiyatifleri ile tahlil üretemedikleri finansman, kredibilite, teminat gücü üzere hususlar özelinde desteklenmesi gerekiyor. Pek çok şirketimiz bu hususları aşıp yurt dışı pazarlara çıkamıyor” dedi.

EMTİALARDA ARZ GÜVENLİĞİ RİSKİ BULUNUYOR

Pandemi sürecinde üretime orta veren tesisler nedeniyle tüm dünyada emtia arzında önemli düşüşler yaşandığını belirten Sintek Heavy İdare Şurası Lideri Hüseyin Özkan, “Pandeminin azalması ile artan talep, düşük arz ve zayıf stok durumu ile karşılaşınca hammadde ve orta mamüle erişimin güçleştiğini, bunun doğal sonucu olarak da fiyatların çok süratli bir halde yükseldiğini gördük. Şu anda devam eden savaş nedeniyle de endüstrinin ana girdilerinden petrol, kömür ve demir cevheri üzere emtialarda arz güvenliği riske girince, sorun biz müteahhitler açısından daha da büyüdü” dedi.

DEMİR-ÇELİK VE ÇİMENTO ENDÜSTRİNDE YATIRIMLAR SÜRÜYOR

Demir-çelik ve çimento üretiminin ve tüketiminin, dönemsel olarak artma-eksilme göstermesine karşın uzun vadede daima artma eğiliminde olacağını, talebin daima artarak devam edeceğini aktaran Hüseyin Özkan, “Demir-çelik ve çimento yatırımlarının uzun vadede vazgeçilmez ve kârlı yatırımlar olduğu elbet. Bu kesimde ülkemizi muvaffakiyetle temsil eden, dünya markası olmuş, önemli ölçülerde ihracat yapan, yurt dışındaki tesislerinde üretim yapan çok güçlü firmalarımız var. Ülkemizdeki en önemli demir-çelik ve çimento üreticilerinin önemli ölçüde yatırımları devam ediyor. Pandemi, süreçleri bir ölçü uzatmış olabilir lakin yatırımlar durmadı” açıklamasında bulundu.

YENİLENEBİLİR GÜÇ ÖZELİNDE YATIRIMLAR ARTACAK

Ülkemizde son birkaç yıldır fosil yakıt bazlı güç santralleri tarafında kayda kıymet bir yatırım olmadığını da aktaran Hüseyin Özkan kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Daha çok yenilenebilir kaynaklar üzerindeki yatırımlar devam ediyor. Yenilenebilir güçte, endüstriyel boyuttaki yatırımlara ek olarak, örneğin çatı kurulumlu GES’lerde (güneş gücü santrali) olduğu üzere, artık daha fazla sayıda son kullanıcının yatırımcı durumuna geçtiği bir devir yaşıyoruz. Bir de, bilindiği üzere inşaatı devam eden ve bizim de misyon aldığımız Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaatı sürüyor. Bunun dışında güç tesislerinin etraf kriterlerine uygunluğuna yönelik devam eden ve planlanan yatırımlar var. Türkiye güç arz güvenliğinde hayli gelişmiş bir kapasiteye ve alt yapıya sahip. Dışa bağımlılığı azaltmak üzere gerek yenilenebilir kaynaklara gerekse kendi madenlerimize yönelik projelerin ülkemiz için daha sürdürülebilir olduğunu düşünüyorum. Güç dalında bu yıl tahminen bir büyük proje daha olmasını, onun dışında yenilenebilir güç tarafında yatırımların artacağını öngörüyoruz.

TÜRK MÜTEAHHİTLERİ BİRİNCİ 3’TE YER ALIYOR

Türk müteahhitler olarak dünyanın her yerinde iş yapıyoruz. Kesim olarak yıllardır dünyada kendi ülkesi dışında müteahhitlik hizmeti veren firma sayısı olarak birinci üçte yer alıyoruz. Lakin bilhassa sanayi yatırımlarında anahtar teslim kapsam üstlenebilen çok az sayıda firmamız var. İstisnaları saymazsak genelde emek yüklü projelerde yer alıyoruz. Ülkemizde ve firmalarımızda, mühendislik katkısıyla katma pahası yüksek işler yapabilme kapasitesi var. Lakin bu bahisteki kabiliyetlerimizi dünya ölçeğinde kabul ettirebilmemiz için pek çok firmamızın önüne sorun olarak çıkan finansman, kredibilite, teminat gücü üzere mevzuların desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Pek çok firmamız bu hususları aşıp yurt dışı pazarlara çıkamıyor.

Yüzde 100 Sintek iştiraki olan bu şirket ile yurtdışı yatırımcılara yabancı rakiplerimiz ile tıpkı bazda hizmet sunmak, birebir koşullarda rekabet etmek üzere çalışmalarımıza başladık. Kısa müddette gelen taleplerden mutluyuz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*