İTÜ Covid-19’u bir saniyede tespit eden kit geliştirdi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Covid-19’u anlık olarak tespit edebilecek polimerik bir gereçten test kiti geliştirdi.

İTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Yağcı yürütücülüğünde, doktora öğrencisi Tuğba Çeliker ile Ege Üniversitesi’nin farklı fakülte ve kısımlarından araştırmacılar, koronavirüsü cep telefonu tabanlı süratli teşhis kiti ile anlık tespit edebilmek emeliyle çalışma yaptı.

Laboratuvar ortamında prototip geliştirmek emeliyle yürütülen çalışma kapsamında, yeni bir sentetik prosedürle floresans ve biyo uyumlu polimerik gereç ile kağıt tabanlı bir teşhis kiti tasarlandı.

Geliştirilen sistemle Covid-19 ve varyantları, tükürükten alınan örnekle bir saniye üzere kısa müddette tespit edilebilecek.

Çalışmayla ilgili konuşan Prof. Dr. Yusuf Yağcı, koronavirüsün Covid-19 ve öteki varyantlarını anlık olarak tespit edebilmek için Ege Üniversitesinden araştırmacılarla translasyonel bir çalışma modeli başlattıklarını anlattı.

Projeyi Prof. Dr. Yusuf Yağcı yürüttü.

Bu kapsamda floresans ve biyo uyumlu polimerik materyal ile koronavirüs varyantlarını tespit eden test sistemi geliştirdiklerini belirten Yağcı, “Gerçek hastalardan alınan örnekler, bir kağıt üzerine damlatılarak floresans özellikleri sayesinde üzerine ışık tutulduğunda parlayan bir görünüm sergiliyorlar. Bu da testin müspet çıktığını gösteriyor. Bu formül pandemi devirlerinde hastaları süratli test edilebilme fırsatı sağlıyor” diye konuştu.

Yağcı, geliştirilen sistemi öbür teneffüs yolu virüslerine de entegre ederek çoklu bir test kiti dizaynını hedeflediklerini kaydetti.

“YÜZDE 95 MUVAFFAKİYET ELDE EDİLDİ”

Bu kitin mevcut test sistemlerine kıyasla yeni ve uygun maliyetli bir prototip sunduğunu aktaran Prof. Dr. Yusuf Yağcı, “Hasta örnekleri üzerinde gerçekleştirilen PCR testleriyle büyük ahenk göstermiş ve yüzde 95 muvaffakiyet elde edilmiştir” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*