Koronanın semptomları yine değişti İşte en yaygın görülen 5 belirti

Koronanın semptomları yine değişti İşte en yaygın görülen 5 belirti
Koronanın semptomları yine değişti İşte en yaygın görülen 5 belirti

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsle mücadele halen devam ediyor. Şu ana kadar virüs nedeniyle 5 milyon kişi yaşamını yitirdi. Koronanın en dikkat çeken varyantı ise Delta oldu.

DELTA VARYANTININ BULAŞICILIĞI DAHA YÜKSEK

İlk olarak Hindistan’da görülen Delta varyantının daha bulaşıcı olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. Söz konusu varyant küresel vaka artışının bir numaralı nedeni olarak gösteriliyor.

KORONA BELİRTİLERİ DEĞİŞTİ

Hürriyet’te yer alan habere göre İngiltere’den gelen son rapor ise varyantlar ve aşı olan kişilerde farklı semptomların görülmesi nedeniyle korona belirtilerinin değiştiğine işaret ediyor. Yeni 5 belirti şöyle:

Yüksek ateşTitremeDevamlı öksürükKoku kaybı ve değişikliğiTat kaybı ve değişikliği

Uzmanlar bu belirtilere sahip olan kişilerin aşılı olsun ya da olmasın mutlaka test yaptırmaları gerektiğinin altını çiziyor.

VARYANTLARIN EN YAYGIN BELİRTİLERİ

Ancak, uzmanlar bunun sadece en yaygın 5 semptom olduğunun altını çiziyor. Mu ve Delta varyantlara yakalanan kişilerde görülen semptomların tam listesi ise şöyle:

Yüksek ateşTitremeDevamlı öksürükKoku kaybı veya değişikliğiTat kaybı veya değişikliğiBaş ağrısıOlağandışı yorgunlukBoğaz ağrısıBilinçte bulanıklıkDeri döküntüsüAğız veya dilde meydana gelen değişikliklerKırmızı ve ağrılı parmaklar veya ayak parmaklarıNefes darlığıGöğüs ağrılarıKas ağrılarıBoğuk sesİshalİştahsızlıkKarın ağrısıBurun akmasıHapşırma

Koronanın semptomları yine değişti! İşte en yaygın görülen 5 belirtiHaberler.com – Son Dakika Haberleri Son Dakika: Türkiye'de 12 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 243 kişi vefat etti, 21 bin 352 yeni vaka tespit edildi

Son Dakika: Türkiye’de 12 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 243 kişi vefat etti, 21 bin 352 yeni vaka tespit edildi

Dünya tıp literatüründe bir ilk! Korona, akciğer kanserini taklit etti

Dünya tıp literatüründe bir ilk! Korona, akciğer kanserini taklit etti

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*