Kur muhafazalı mevduatta şirketler için yeni düzenleme

Yurt içi yerleşik hükmî şahıslar, 31 Aralık 2021 ile 30 Haziran 2022 aralığında bankalarda mevcut olan döviz tevdiat hesaplarını TL’ye dönüştürebilecek.

Yurt içi yerleşik hukukî şahısların kur muhafazalı mevduattan (KKM) yararlanabilmelerine temel olan bankada döviz tevdiat hesabı bulundurma müddet sonu haziran sonuna kadar uzatıldı.

Merkez Bankası’nın, TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi hakkında bildirisi, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna nazaran, yurt içi yerleşik hükmî bireylerin KKM’den yararlanabilmesinde 31 Aralık 2021 ile 30 Mart 2022 tarihleri ortasında bankada döviz tevdiat hesaplarının bulunması kriteri 31 Aralık 2021 ile 30 Haziran 2022 formunda düzenlendi.

30 HAZİRAN’A UZATILDI

Buna nazaran, yurt içi yerleşik hükmî bireylerin 31 Aralık 2021 ile 30 Haziran 2022 tarihleri ortasındaki rastgele bir tarihte bankalarda mevcut olan dolar, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden iştirak fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden TL’ye çevrilerek KKM kapsamına alınabilecek. (REUTERS)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*