Kütüphaneden ödünç aldığı kitabı 75 yıl sonra iade etti

ABD’nin New Jersey eyaletinin Jersey City kentinde yaşayan Bob Jablonski 14 yaşındayken Jersey City Halk Kütüphanesi’nden ödünç aldığı Müellif Oden Rudolph’un Hitler isimli kitabını 75 yılın akabinde geri getirdi.

Kütüphaneden ödünç aldığı kitabı 89 yaşında teslim eden Jablonski, meskeninde paklık yaptığı esnada kitabı bulduğunu söyledi.

“KİTABI ALDIĞINI HATIRLAMIYOR”

Jablonski tarafından iade edilen kitapta yıpranma yahut hasar bulunmadığını söyleyen kütüphane yetkilileri, “Çalışanlar, kitabı ve Jablonski’nin 1947’deki kütüphane tecrübesini çok merak ediyor. Lakin Jablonski ziyareti ile ilgili ayrıntıları pek hatırlamıyor” açıklamasında bulundu.

89 yaşındaki Bob Jablonski, kütüphaneden ödeünç aldığı Nazi Almanyası önderi Adolph Hitler hakkındaki kitabı 75 yıl sonra teslim etti. 

Kitabın ortasında kütüphane referans kartının bulunduğu da öğrenildi.

“CEZA ÖDEMEKTEN KORKMAYIN”

Jersey City Halk Kütüphanesi Müdür Yardımcısı Kate Davis Hudson olayın akabinde yaptığı açıklamada, “Eğer biri Bay Jablosnki ile birebir duruma düşerse, lütfen binlerce dolar ceza ödemekten korkmasın. Bay Jablonski 70 yıl sonra bile kitabı hiçbir borcu olmadan geri getirdi, siz de yapabilirsiniz” dedi.

Jersey City Halk Kütüphanesi geçtiğimiz yıl teslimi gecikmiş kitaplar için okuyuculardan alınan ceza fiyatını kaldırmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*