Mısır’ın ihracata kota getirmesi Kahramanmaraş’taki o kesimi zora soktu

Alınan bilgilere nazaran, Mısır Merkez Bankası’nın ithalat süreçlerinde akreditif kullanımına ait kararı, Türkiye’den Mısır’a ihracat yapan ülke ve kentleri zora soktu. Mısır Merkez Bankası’nın akreditif (güvence) uygulamasında yaptığı ödememeler, geç ödemeler ve dövize getirdiği kota ile dal en kritik günlerini yaşıyor.

Ayrıca Mısır Merkez Bankası’nın ülkeden döviz çıkmaması ismine yaptığı yahut uyguladığı kota nedeniyle 2022 yılı metal mutfak eşyası kesiminin ihracat kaybı yaşayacağı bildirildi. Resmi olmayan ve şubat ayından bu yana uygulandığı sav edilen kotaya nazaran, ihracatçı şirketlerin Mısır’a yaptığı ihracatta para çıkışının belirli bir oranda kota uygulandığı tez edildi. Hal bu türlü olunca; Türkiye’nin yüzde 72’sinin ve dünyanın de ortalama yüzde 10’nuna yakın metal mutfak eşyasını üreten Kahramanmaraş’taki bölüm olumsuz etkilendi.

Metal mutfak eşyası bölümünde Arap coğrafyasının Mısır başta olmak üzere tartışmasız en büyük üreticisi ve ihracatçısı olan Kahramanmaraş; Mısır’a 2019 yılında 80 milyon 303 bin dolar, 2020 yılında 94 milyon dolar, 2021 yılında ise 109 milyon dolar ihracat yaparak rekor kırmıştı. Öte yandan 2022 yılı Ocak- Mayıs periyodunda Kahramanmaraş metal mutfak eşyaları ihracatı 50,5 milyon dolar, yıl sonu gayesinin meselelerin çözülmesi halinde 121 milyon doların üzerinde (mevsimsel tesirlerden arındırılmış) olacağı varsayım ediliyor.

“KMTSO da üyelerini bilgilendirdi”

Uygulanan kotanın devam etmesi halinde Kahramanmaraş metal mutfak eşyası kesiminin Avrupa pazarına yöneleceği ve Arap coğrafyasındaki diğer ülkelere ihracat yapacağı vurgulandı. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası da (KMTSO) üyelerini Mısır’ın bu uygulaması nedeniyle uyardı. Şubat ayından bu yana sürdüğü öğrenilen bu durum için KMTSO’dan yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi:

“Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Kahramanmaraşlı ihracatçıların yaşadığı problemlerin tahliline yönelik teşebbüslerde bulunmaya devam ediyor. Kahramanmaraşlı ihracatçıların Mısır’a ihracatta, bahse mevzu ülke kaynaklı yaşadığı akreditif problemleri, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ayrıntılarıyla Ticaret Bakanlığı’na iletilmişti. Ticaret Bakanlığı mevzu ile ilgili; Mısır’ın Şubat 2022 tarihinden itibaren uygulamaya koyduğu zarurî akreditif uygulamasına ait gelişmeleri yakından takip ettiğini ve son devirde Mısır’da yaşanan gelişmeler sebebiyle ülke içinden döviz çıkışını engellemek hedefiyle verilen şifahi talimatlar uyarınca artık akreditif açılamamakta olduğunu bildirdi. Ayrıyeten, Mısır’da geçtiğimiz aylarda yaşanan yüksek devalüasyon, turizm ve Süveyş Kanalı gelirlerindeki düşüş ve Rusya’dan yaptığı büyük ölçülü buğday ithalatı nedeniyle Mısır’da büyük bir döviz muhtaçlığı doğduğunu ve döviz dar boğazı azaldıkça bu önlemlerin de yumuşatılmasının beklendiğini bildirdi. Zarurî akreditif uygulaması kapsamında ihracatçılarımızın yaşadığı sıkıntılar Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’un Mısır temasları çerçevesinde öncelikli gündem konusu teşkil etti. Ayrıyeten, bahis ile ilgili olarak Mısır’daki Ticaret Bakanlığımız temsilcilikleri tarafından, başta Mısır Merkez Bankası olmak üzere ilgili kurumlar nezdinde gerekli teşebbüslerde bulunulduğu bildirildi. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Lideri ve İdare Konseyi üyeleri, mevzu ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmekte olduklarını ve üyelere aktüel gelişmeler hakkında bilgi vermeye devam edeceklerini bildirdi.”

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*