Rauf Denktaş’ın anıt mezarı on yıldır tamamlanmadı

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezarı, vefatının akabinde geçen 10 yıla rağmen tamamlanamadı. Mezarın bulunduğu alan Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş’ın ve ailenin uğraşlarına rağmen çöplük içinde kaldı. Tertipli paklığı yapılmayan mezar etrafı, gerek anılarını yad etmeye gelen Kıbrıs Gazilerinin gerekse halkın büyük reaksiyonunu çekiyor.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve birinci cumhurbaşkanı olan ve 1983’ten 2005’e kadar toplamda 21 yıl 5 ay 9 gün cumhurbaşkanlığı yapan Rauf Denktaş, 2012 yılında 88 yaşında ömrünü yitirdi. Vefatının akabinde Türkiye ve KKTC’de ulusal yas ilan edildi. 17 Ocak 2012’de yapılan devlet merasimiyle Lefkoşa’daki Cumhuriyet Parkı’nda defnedildi.

Denktaş’ın vefatının çabucak akabinde devrin hükümeti tarafından anıt mezar yapılması kararı alındı. Lakin ortadan geçen 10 yıllık müddette vazifeye gelen altı hükümet de anıt mezarı bir türlü tamamlayamadı. KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde yıllarca milletvekilliği yapan, uzunca bir mühlet Maliye Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı misyonlarında bulunan oğlu Serdar Denktaş’ın gösterdiği ağır gayret da anıt mezarın bitirilmesine yetmedi. Denktaş’ın kızı Nadir Denktaş Vangöl de anıtın yapılmamasına reaksiyon gösterdi. Vangöl, durumdan siyasalları sorumlu tutuyor. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*