Ruslar ve Ukraynalılar İstanbul’daki dokuma merkezlerine dönüyor

Laleli Sanayi ve İşinsanları Derneği (LASİAD) Lideri Gıyasettin Eyyüpkoca, savaş öncesinin hâlâ gerisinde kalsa da Rusya’nın akabinde Ukrayna’ya da mal sevkiyatının başladığını söyledi. Rusya’ya ticaretin olağan periyodun yüzde 80’ine ulaştığını anlatan Eyyüpkoca, “Ukrayna’da savaşın olmadığı yerlerde hayat olağan seyrine dönmeye başladı. Muhtaçlıklar da bir biçimde giderilmek zorundalar. Şu anda Ukrayna ile ticaret savaş öncesinin yüzde 20’sine kadar çıktı. İki ülkenin Laleli’deki ihracat hissesi yüzde 55 seviyesinde” diye konuştu.

Salgın öncesinde Laleli, Osmanbey ve Merter üzere üç kıymetli dokumacılık merkezinin yurtdışı ile toplam ticaret hacminin 7 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiğini anımsatan Eyüpkoca şu bilgileri verdi:

– Laleli, Osmanbey, Merter bölgesinin ticaret hacmi, geçtiğimiz yıl yaklaşık 2.5-3 milyar dolar oldu. Pandemi öncesinde 7 milyar dolardı. 16-17 milyar dolarları bulduğu devirler de oldu. Bu yıl da beklentimiz, 3 milyar dolar civarında olacağı istikametinde.

– Merkez Bankası bilgilerine nazaran bu yılın birinci çeyreğinde yalnızca bavul ticareti 1 milyar 138 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

– Savaş öncesine nazaran yüzde 10-20 düşüş oldu. Savaş olmasaydı bütün yaz çalışsak da mal yetiştiremezdik. Savaşın tesiri ile 40-45 gün yattık. Bir anda freni yükseltip üretemiyorsun.

– Rusya’da da olağana dönmeye başladı. Bu dönem biz Ruslarla turizmi âlâ geçireceğiz.

RUSYA’NIN HİSSESİ YÜZDE 35

– Laleli yolcu beraberi ticaret ile öne çıkıyor. Yolcu gelirse hareketlilik olur. Lakin müşterilerle yıllardır devam eden inanca dayalı bağlantılarımız var. 34 yıldır tanıdığım Ruslar, Ukraynalılar, Bulgarlar, Macarlar var. Bu, salgın devrinde çok işimize yaradı. Ticaretin yüzde 60’ı WhatsApp ve gibisi uygulamalar üzerinden yürüyor.

– Daha evvel Laleli ticaretinde yüzde 70 hisse alan Rusya, yüzde 35’e gerilemiş durumda. Rusya’dan evvel Polonya en yüksek hissesi alıyordu. AB süreci başlayınca Polonya ve Çekler ayağını kesti. İtalya girdi devreye. Son 6-7 yıldır Azerbaycanlılar mal almaya başladı, Polonyalılar da tekrar döndü.

– Global ısınma ve giysi alışkanlıklarında yaşanan değişimlerle her bölgeye farklı eser üretme periyodu de bitti. Yazlık kışlık makası daraldı. Artık Afrikalılara ya da Türk Cumhuriyetlerine özel eser üretimi yok.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*