Somali’de cumhurbaşkanlığı seçimini Hasan Pir Mahmud kazandı

Somali’de yapılan seçimleri kazanan Hasan Pir Mahmud, ülkede cumhurbaşkanlığına 2. sefer seçilen birinci isim oldu.

Başşehir Mogadişu’daki seçimin 3. cinsinde, mevcut cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu ve eski cumhurbaşkanlarından Hasan Pir Mahmud yarıştı.

Resmi olmayan sonuçlara nazaran, Mahmud, son tıpta oyların 214’ünü alırken, Fermacu 110 oyda kaldı.

İkinci çeşitte yarışan 4 isimden biri olan Puntland Eyaleti Lideri Abdulkadir Dani, seçimden evvel Mahmud’a takviyesini açıkladı.

Somali’de 2012-2017 yıllarında cumhurbaşkanlığı vazifesi yapan Mahmud, ülkede ikinci sefer bu vazifeye gelen birinci isim oldu.

YENİ CUMHURBAŞKANINDAN BİRİNCİ AÇIKLAMA

Somali’nin 10. Cumhurbaşkanı Hasan Pir Mahmud, yemin merasimi sonrası vekillere seslenerek, siyasi intikam almama kelamı verdi.

Ülkedeki tüm muhalif siyasi kümelerle diyalog yolunu açacağını lisana getiren Mahmud, “Siyasi intikam almayacağız. Bize yapılanları unutmayacağız ancak affedeceğiz. Hoş bir yarın inşa edeceğiz.” dedi.

HASAN PİR MAHMUD KİMDİR?

Lisans eğitimini teknoloji alanında Somali Ulusal Üniversitesi’nde alan ve yüksek lisansını Hindistan’da yapan Mahmud, daha sonra ABD’nin Doğu Mennonite Üniversitesi’nde orta buluculuk üzere çeşitli alanlarda eğitim aldı.

Evli ve iki lisan bilen Mahmud, 1990’lı yıllarda Birleşmiş Milletler’de misyon aldı ve 2008 yılında SomaliTelecom’un üst yöneticiliğini üstlendi.

Mahmud, siyasete girdiği 2011 yılına kadar çeşitli kurumlarda araştırmacı ve yönetici olarak çalışmayı sürdürdü.

Somali’nin en büyük partilerinden muhafazakar Barış ve Kalkınma Birliği Partisinin önderi Mahmud, eğitimci ve sivil toplumcu kimliğiyle tanınıyor.

Birinci defa 2012 yılında Somali milletvekili olan 66 yaşındaki Mahmud, birebir seçimde cumhurbaşkanı adayı oldu ve kazandı.

Time mecmuasının 2013’te en tesirli 100 isim ortasında gösterdiği Mahmud, Fermacu’nun vazife mühletinin uzatılmasına ve koltukta kalmasına karşı çıkan isimlerden biriydi.Mahmud, vazifede kaldığı 2012-2017 yılları ortasına Türkiye’yi tekraren ziyaret etmişti.

Cumhurbaşkanı Mahmud, ülkenin en büyük kabilelerinden Haviye’ye mensup.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*