Son Dakika: Dolar da Euro da TL karşısında yılın tepesinde

Küresel piyasalarda güçlü dolar fiyatlamaları kısmen de olsa devam ederken işlemciler yaklaşan merkez bankası toplantılarını ve ABD şirketlerinin bilançolarını yakından izliyor.

Dolar/TL kuru 17.56’nın üzerini test ederek 2022 yılının en yüksek düzeyini gördü. Dolar/TL kuru yılbaşından bu yana yüzde 30’u aşan yükseliş kaydetti.

ABD’de enflasyon beklentilerinin iddiaların üzerinde gerilemesi ile son iki süreç gününde düşen dolar, bu sabah paha kazanarak 17.5643 düzeyine ulaştı. 

Dolar şu dakikalarda 17.5591 düzeyinden süreç görüyor.

YENİ DÖVİZ KAYNAĞI OLMADAN…

CDS’in 900 baz puana yaklaşması dış borçlanma maliyetini çift yaneye getirirken, düşük rezervler yeni döviz kaynağı olmadan kur siyasetlerin uzun vadede sürdürülebilir olmadığı endişelerini getiriyor.

Bu kapsamda yakından takip edilen TCMB net memleketler arası rezervleri 8 Temmuz prestijiyle 2002’den beri en düşük düzey olan 6.1 milyar dolara kadar geriledi. Bankacılar öncü bilgilerden toplam rezervlerin de 100 milyar doların altını kısa müddette görebileceğini hesaplıyor.

Öte yandan dün açıklanan bütçe bilgilerine nazaran haziranda Kur Muhafazalı Mevduat ( KKM) hesaplarının Hazine’ye maliyeti 16.1 milyar TL oldu. Böylelikle Hazineye toplam maliyet 37.2 milyar TL’ye ulaştı. KKM’nin Hazine haricinde TCMB’ye de maliyeti bulunuyor. Piyasalar maliyetten çok KKM hesaplarının döviz talebi oluşturup oluşturmayacağını izliyor.

EURO/TL’DE 2022 YILI TEPESİ GELDİ

Bugün Euro/Dolar paritesi 1,01 üzerindeki seyrini sürdürürken Euro/TL ise güne 17.7470’ten başladı.

Gün içerisinde en yüksek 18.0047’den süreç gören Euro/TL 2022 yılının tepesine ulaştı.

Euro/TL şu dakikalarda 18.0005’ten süreç görüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*