TCMB: Enflasyondaki artış alt kümelere yayıldı

Merkez Bankası’nın (TCMB), 2022 Mayıs’a ait aylık fiyat gelişmeleri raporunda “Tüketici yıllık enflasyonundaki artış alt kümeler geneline yayıldı” sözlerine yer verildi.

Merkez Bankası (TCMB) 2022 Mayıs’a ait Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunu yayımladı.

Tüketici fiyatlarının mayıs ayında yüzde 2,98 oranında arttığı, yıllık enflasyonun ise 3,53 puan yükselişle yüzde 73,50’ye çıktığının hatırlatıldığı raporda, “Bu devirde, tüketici yıllık enflasyonundaki artış alt kümeler geneline yayılırken bu gelişmeye en bariz katkı temel mal ve hizmet kümelerinden gelmiştir” denildi.

‘SEBZE FİYATLARI KAYNAKLI DÜZELTME’ VURGUSU

Mayıs ayında, temel mal kümesinde yıllık enflasyonun tüm alt kümelerde artış kaydettiği tabir edildi.

“Hizmet kümesinde yıllık fiyat artışı ulaştırma hizmetlerinde görece yatay seyrederken, lokanta-otelde daha besbelli olmak üzere öbür alt kümelerde yükselmiştir” denilen raporda şu tabirlere yer verildi:

“Gıda fiyatlarında yıllık enflasyon işlenmemiş besinde gerilerken işlenmiş besinde yükselmeye devam etmiştir. Bir evvelki ay yüksek oranda artan taze meyve zerzevat fiyatlarında bu periyotta zerzevat fiyatları kaynaklı olarak kısmi bir düzeltme izlenmiştir. Güç fiyatlarında şebeke suyu ve akaryakıt kalemleri öne çıkmıştır.

Bu devirde, milletlerarası emtia fiyatları, döviz kuru gelişmeleri ve tedarik zincirinde süregelen aksamalarla üretici fiyatlarındaki artışlar sürmüştür. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonlarındaki yükseliş devam etmiştir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.