THY İdare Heyeti Lideri Bolat: Airbus A380 ile Boeing 747-8 parasız verseler almam

Kovid-19 salgının bitmesinin akabinde yurt dışı yeni sınırlarla büyümeye devam eden Türk Hava Yolları’nın (THY) ABD’deki 12. uçuş rotası Pasifik kıyılarındaki Seattle oldu.

Hattın tanıtımına katılan THY İdare Heyeti Lideri Prof. Dr. Ahmet Bolat, Seattle-Tacoma Memleketler arası Havaalanı’nda düzenlenen merasimle kurdele kesti. Uçakta gazetecilerin sorularını cevaplayan Bolat, ABD’de Detroit, Denver ve Orlando sınırlarının yanı sıra Asya’da da yeni sınır çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

24 SAATTE DOLDU

Seattle sınırına büyük bir ilgi olduğunu tabir eden Bolat, “24 saatte Seattle uçuşunun business class yolcusu doldu. Büyük talep var. Kısa vakitte günlük uçuşa dönmeyi planlıyoruz. Uçuşları artıramamamızın en kıymetli nedeni geniş gövde uçağımızın olmaması. Yakın vakitte 6 adet Airbus A350 satın aldık. Geniş gövdeli uçaklarımızı artırmaya devam ediyoruz” dedi.

5 BİN 200 PİLOT VAR

THY’de 2003 yılında 400-500 civarında olan pilot sayısı bugün 5 bin 200’ye yükseldi. 4 bin olan kabin memuru sayısı ise 12 bin 500’e çıktı. Ahmet Bolat, buna karşın pilot gereksinimlerinin devam ettiğini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Geçenlerde Pilotlar Vakfı’ndan arkadaşlar geldi. Pilot arıyoruz dedim. Kimi kaideleri değiştirdik. Kendimiz de pilot yetiştiriyoruz ve kapasiteyi artırmayı düşünüyoruz. Artık 400 pilot gelse 400’ünü alabiliriz. 400 yabancı pilotumuz var. 400 yerli pilot olsa neden almayalım. Yabancı pilot, gereksinimimiz olduğu için var.”

İŞTİRAKLER DE MARKA

Geçen yılki 1,4 milyar dolarlık kâr içinde iştiraklerinin hissesinin 130 milyon dolar civarında olduğu bilgisini veren Bolat, “Hedef iştiraklerimizin kârının ana şirketimizin kârının yarısına erişmesi. Turkish Technic, Turkish Ground Services’in dünya çapında şirket olması kıymetli. Do&Co zati olmaya başladı” dedi.

A380 VE 747-8’İ PARASIZ VERSELER ALMAYIZ

THY İdare Şurası Lideri Ahmet Bolat, 4 motorlu ve işletme maliyetleri yüksek olan Airbus A380 ile Boeing 747-8 için “Bedava verseler almayız” yorumunu yaptı.

PLASTİK KULLANIMI AZALIYOR

THY, plastik kullanımını azaltmak için uçakta yolculara dağıtılan kitlerde de düzenleme yaptı. Ayakkabı çekeceği ve tarakların kullanılmadığını tabir eden Ahmet Bolat, “Lavaboda tek kullanımlık fırça bulundurma modeli üzerinde çalışıyoruz. Sürdürülebilirlik gayelerimiz doğrultusunda hedefimiz mali tasarruftan fazla plastik tüketimini azaltmak” dedi.

İHRACATA KATKIMIZ 8 MİLYAR DOLAR

Ahmet Bolat tıpkı vakitte Hizmet İhracatçıları Birliği’nin de (HİB) başkanlığını yapıyor. Türkiye’nin 225 milyar dolarlık ihracatının 55 milyar dolarının hizmet ihracatı olduğuna dikkat çeken Bolat, “THY olarak bu sayıya 8 milyar dolar katkımız var. 2022 sonunda katkımız 13 milyar dolara çıkıyor. Maksadımız ihracatçılar ortasındaki uyumu artırarak bu yıl hizmet ihracatını 80 milyar dolara, 4 yılda ise 110 milyar dolara çıkarmak” dedi. Bolat’ın verdiği bilgiye nazaran, THY’nin yurtdışı ofislerini ticaret ataşeliği üzere kullanmak, Türkiye’deki yabancı öğrencilerin ailelerini tatile getirmek üzere çalışmaları da var.

ANADOLUJET’İN REZERVASYON SİSTEMİ DEĞİŞECEK

THY İdare Şurası Lideri Ahmet Bolat, “AnadoluJet’in rezervasyon sistemini değiştiriyoruz. Şirket olarak TK’dan ayıracağız. Satış ve pazarlaması başka olacak” dedi.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.