Türk öğrenciler yıllarca sıkıntı çekerken yabancılara büyük kolaylık

Türk vatandaşı öğrencilerin Türkiye’de düzgün bir üniversite kazanmak için yılda bir sefer yapılan YKS imtihanına girip güzel bir sıralama yapması gerekiyor. Öğrenciler imtihan için yıl uzunluğu hazırlanıyor.

Öte yandan yabancı asıllı öğrenciler için üniversiteler, ağustos ayına kadar Yabancı Asıllı Öğrenci İmtihanı yapılıyor. Bu imtihan sonucunda öğrenciler, düşük fiyatlarla âlâ üniversitelerde eğitim alma hakkını elde ediyor. İstanbul Üniversitesi’nin 50 merkezde düzenlediği yabancı öğrenci kabul imtihanının sonuçları ise 25 Temmuz’da açıklanacak. Buna nazaran, Açık Öğretim Fakültesi yıllık 700 TL, siyasal bilgiler, mimarlık, iktisat üzere fakülteler 6 bin TL karşılığında yabancı öğrenci kabul edecek. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi yabancı öğrenciler için 11 bin lira iken Tıp Fakültesi 40 bin TL ile öğrenci alacak. Almanya, Fransa, Afganistan, Gine, İran, Katar, Nijerya, Moritanya, Tunus, Ürdün, Tanzanya, Mali üzere 178 ülkeden 165 bin 511 yabancı öğrenci başvurdu. Yabancı öğrencilere ödeme yaparken iki taksit imkânı da veriliyor. Özel üniversitelerde ortalama eğitim fiyatları ise, Türk öğrenciler için Tıp, Diş Hekimliği üzere kısımlarda 100 bin lirayı aşıyor. 

Eğitim Sen Genel Lideri Nejla Şura, “Kamu kaynakları Türkiye’de çocukların ve gençlerin nitelikli, kamusal, bilimsel, laik ve demokratik bir eğitim için harcanmalıdır” kelamlarıyla reaksiyon gösterdi. 

“MÜŞTERİLEŞTİLER”

Eğitim Sen MYK üyesi Sinan Muşlu da eğitimin temel bir kamu hizmeti olduğunu ve kâr-zarar münasebetleri nedeniyle öğrencilerin “müşterileştiğini” söyledi. Muşlu, “Bu durum eğitim hakkına ağır bir darbe indirir” diye konuştu.

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları İdare Heyeti Lideri Enver Yücel, “Vakıf üniversiteleri bir yabancı öğrenciyi okula alırken 20 bin dolar fiyat alırken devletin üniversitesi 2 bin dolar alıyor. Bu da haksız rekabet oluyor. Ben yabancı öğrencinin fiyatını vatandaşıma ödetmem. Türkiye bu yanlıştan derhal dönmelidir” tabirlerini kullandı. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*