Türkiye’de kaç adet Bayraktar TB2 olduğu belli oldu!

Türkiye’nin en büyük İHA (İnsansız Hava Aracı) üreticisi haline gelen Baykar, bu araçların sahada göstermiş olduğu başarının ardından tüm dünyada tanınan bir şirket oldu. Bununla birlikte bugüne kadar Türkiye iç pazarı ve ihracat için toplamda ne kadar Bayraktar TB2 ürettiği de belli oldu.

F-16’yı aratmıyor: Ukrayna TB2 ile Rusya’ya girdi ve kritik hedefi vurdu!

20’den fazla ülkeye 96 adet Bayraktar TB2 ihraç edildi!

İlk uçuşunu ve hizmete girişini 2014 yılı içerisinde yapan Bayraktar TB2 İHA ve SİHA’larından geçtiğimiz 8 yıllık süreç içerisinde 300 adetten fazla üretildi. Bunların 96 tanesinin ise sayısı 20’ye ulaşan fakat hepsi açıklanmayan ülkelere ihraç edildiği belirtiliyor. Yani envanterimizde 200’den fazla TB2 bulunuyor.

Bayraktar TB2

Bunun yanı sıra Baykar, Bayraktar AKINCI’nın prototip testlerini tamamlayarak geçtiğimiz yıl içerisinde teslim etti. Hatta son olarak Irak’ın Kuzey’ine yapılan operasyonlarda TB2’ler ile birlikte kullanıldığını gösteren videolar yayınlandı.

Bir diğer üst kalite İHA-SİHA üretimi yapan firma olan TUSAŞ ise ANKA ve AKSUNGUR’ları teslim etmeye devam ediyor. Tabii net olarak sayısı paylaşılmamış olsa da TSK’nın en az 30 adet ANKA’yı elinde bulundurduğu, AKSUNGUR ve varyantlarının sayısının da her geçen gün arttığını söyleyebiliriz.

Bayraktar TB2/ TUSAŞ süpersonik İHATUSAŞ süpersonik İHA

Buna ek olarak TUSAŞ, Türkiye’nin ilk süpersonik İHA’sını da geliştirdiğini açıkladı. 1 Mach hıza, 80 cm kanat açıklığına ve 270 cm uzunluğa sahip olan bu hava aracı, AKINCI ve AKSUNGUR gibi SİHA platformlarından atılabilecek.

Tüm bunları göz önüne aldığımızda Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ilk 3’ünde yer alan askeri drone sanayisi haline geldiğini söyleyebiliriz. Diğerleri arasında ise ABD, İsrail ve Çin bulunuyor. Fakat özellikle TB2’lerin fiyat/performans alanında ve kendini savaşta kanıtlama konusunda tüm dünyada rakipsiz olduğunu belirtelim.

TB2 SİHA özellikleri

Haberleşme menzili: <300 kmSeyir – maksimum hız: 70 knot – 120 knotFaydalı yük kapasitesi: 150 kgFaydalı yük – ISR: Değiştirilebilir EO/IR/LD ya da çok amaçlı AESA RadarFaydalı yük – mühimmatlar: 4 Adet lazer güdümlü akıllı mühimmatYakıt kapasitesi / tipi: 300 Litre / benzinKalkış ve iniş: Pist (Otomatik)Maksimum kalkış ağırlığı: 700 kgHavada kalış: 27 SaatKanat açıklığı: 12 metreYükseklik: 2.2 metreUzunluk: 6.5 metreİtki tipi: 105 Hp içten yanmalı enjeksiyonlu motorOperasyonel – maksimum irtifa: 18 bin feet – 25 bin feet

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*