Tuz Gölü doğalgaz deposu, kışa hazır hale getirildi

Türkiye, kış mevsimi öncesi, tedbirlerini her ihtimale karşı şimdiden alıyor.

Bu doğrultuda Tuz Gölü Yer Altı Doğalgaz Depolama Tesisi, tam dolu kapasitesiyle hazırlandı.

Yüzde 100’ü dolduruldu

Tuz Gölü’nün 40 kilometre güneyinde yer alan tesis, 1 milyar 200 milyon metreküp kapasitesinin yüzde 100’ünü doldurarak kış için hazır hale getirildi.

Yerin 1 kilometre altında, her biri Eyfel Kulesi yüksekliğinde olan 12 adet yapay mağarada depolanan gaz, talep olması halinde iletim sistemine aktarılacak.

Kapasite 5,4 milyar metreküpe çıkacak

Söz konusu tesiste, Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in duyurduğu genişletme çalışmaları ise devam ediyor.

İki yıl içinde tamamlanması planlanan çalışmalar kapsamında, tesisin depolama kapasitesi 1,2 milyar metreküpten 5,4 milyar metreküpe çıkacak.

Suni mağaralara ek yapılacak

Günlük geri üretim kapasitesi de 40 milyon metreküpten 80 milyon metreküpe çıkacak olan tesisteki yapay mağaralara 40 tane daha eklenecek.

Bu yıl içinde genişletme çalışmaları tamamlanacak Silivri Doğalgaz Yer Altı Depolama Tesisi’nin 4,6 milyar metreküplük kapasitesi de eklendiğinde Türkiye’nin toplam doğalgaz depolama kapasitesi 10 milyar metreküpe ulaşacak.

“Arz güvenliği açısından kıymetli bir tesis”

Boru Sınırları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) Tuz Gölü İşletme Müdürü İbrahim Kaymaz, tesisin gaz arz güvenliği açısından değerli bir tesis olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Projemiz kapsamında Hirfanlı Barajı’ndan boru sınırı ile aldığımız tatlı suyu yer altına enjekte ediyoruz. Bu enjeksiyon süreci sonrasında tuzun çözülmesi ile yer altında oluşturduğumuz yapay mağaralarla doğalgaz depolaması yapıyoruz. Birebir vakitte burada bulunan tuzlu suyu da süreç sonrasında Tuz Gölü’ne enjekte ediyoruz.

“Kış dönemine hazır”

İşletme Müdürlüğü tesislerimiz, 1,2 milyar depolama kapasitesi ve yüzde 100 doluluk oranı ile 2022-2023 geri üretim dönemine (kış sezonuna) operasyonel bakımları da tamamlanarak hazır halde.

Bunun yanı sıra halihazırda 1,2 milyar olan kapasitemizi genişletme projemiz ile 5,4 milyar metreküpe çıkaracağız. Bu manada da dünyada tuz yapılarında depolamasının en büyük tesisi olarak ülkemize hizmet edecektir.”

Eyfel Kulesi yüksekliğinde

İHA’nın haberine nazaran, depolama sürecinin tek seferlik bir durum olmadığını lisana getiren Kaymaz, “İhtiyaç halinde depolarımızı doldurup kullandıktan sonra tekrar depolarımızı doldurarak ikinci bir döngü ile depolarımızı kullanabiliyoruz.

Yapay mağaralarımız 300 metre yüksekliğinde ve 90 metre çapındadır. Şöyle açıklayayım; bir Eyfel Kulesi yüksekliğinde ve içerisine 10 bin tır sığacak bir hacmimiz mevcuttur.” diye konuştu.

“Yüzde 60’ını kendi güneş gücü santrallerimizden karşılıyoruz”

Tesisin, birebir vakitte yenilebilir güç manasında öncü bir tesis olduğunu vurgulayan Kaymaz, “Kamuda birinci güneş takipli güneş güç santrali tesislerimizde bulunmaktadır. İhtiyacımız olan gücün yüzde 60’ını güneş gücü santrallerimizden karşılamaktayız.

Şu an 1 megavat seviyesinde. 2 megavat daha ek yaparak tüm gücümüzü kendimiz üreteceğiz.” tabirlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*