YKS ek tercihler ne zaman başlayacak Üniversite 2. Tercihler ne zaman başlayacak

Yks barajının altında kalan adayların yerleştirilmesi için YKS barajı düşürüldü. Bu kararla TYT barajı 140, AYT barajı 170’e düşürüldü. Peki, 140 puan alanlar ne zaman tercih yapabilecek? YKS ek tercihler ne zaman başlayacak? Üniversite 2. Tercihler ne zaman başlayacak? İşte detaylar haberimizde…

YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

YKS barajının altında kalan adayların yerleştirilmesi için YKS barajı düşürüldü. Bu kararla TYT barajı 140, AYT barajı 170’e düşürüldü. YKS tarihinde ilk kez ikinci tercih (ek tercih) uygulanacak. Ancak YKS ikinci tercih tarihi ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILIYOR?

Üniversiteler 2021-2022 eğitim döneminin güz yarı yılına yüz yüze başlayacak.
Ancak her üniversitenin ders başı tarihi farklılık gösterebilecek.

140 PUAN ALANLAR İÇİN TERCİH SÜRECİ NASIL OLACAK?

2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme ve ek yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlar için bu seneye özel “ikinci ek yerleştirme” yapılacak. Türkiye’nin en kapsamlı haber sitesi, Haberler.com ile haberler devam ediyor.

Düşürülen baraj puanlarla tercihler bu aşamada yapılabilecek ve TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek.

Merkezi yerleştirmenin ardından boş kalan kontenjanlar için TYT ve AYT/YDT için yine 150/180 baraj puanı esas alınarak yapılacak “ek yerleştirme” ile 140/170 baraj puanı esas alınarak yapılacak “ikinci ek yerleştirme” süreçleriyle ilgili tercih ve sonuç tarihleri ÖSYM tarafından ilan edilecek. Haberler.com kısaca bilgiler sizlerle. Aşağıdan haberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Haberler.com – Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir