Zelenski’den Milletlerarası Af Örgütü’ne sert reaksiyon

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, gece saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleniş konuşmasında Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) tarafından yayınlanan ve Ukrayna’nın savaş taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığını belirten raporu eleştirdi.

Raporda, Ukrayna’nın savaş taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığı belirtilerek, Ukrayna kuvvetlerinin okullar ve hastaneler de dahil olmak üzere nüfuslu yerleşim bölgelerinde üsler kurarak ve silah sistemleri işleterek sivilleri tehlikeye attığı tabir edilmişti.

“SORUMLULUĞU SALDIRGANDAN KURBANA KAYDIRMAYA ÇALIŞAN BİR RAPOR GÖRDÜK”

Zelenski, Rusya’nın Donetsk bölgesindeki Toretsk’te toplu ulaşım duraklarını gaye aldığını, hücumda 8 kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralılar ortasında 3 çocuk olduğunu belirterek, kelam konusu raporla ilgili “Rus teröristleri tarafından işlenen bu ve başka binlerce hatayla ilgili kimi memleketler arası kuruluşlardan net ve vaktinde raporlar görmüyoruz. Bugün maalesef terör devletini affetmeye ve sorumluluğu saldırgandan kurbana kaydırmaya çalışan Memleketler arası Af Örgütü’nden büsbütün farklı bir rapor gördük. Rusya’nın, Ukrayna’ya yönelik rastgele bir saldırısını haklı kılacak rastgele bir şart – varsayımsal olarak bile- olamaz. Devletimize yönelik saldırganlık sebepsiz, istilacı ve açıkça teröristtir. Şayet birisi bir mevzuda mağdur ve saldırganın tıpkı olduğunu argüman eden bir rapor hazırlarsa, mağdurla ilgili birtakım datalar tahlil edilirse ve saldırganın o sırada ne yaptığı göz gerisi edilirse buna müsamaha gösterilemez” tabirlerini kullandı.

“İNSANLARIN VEFATININ SORUMLULUĞUNU PAYLAŞIRSINIZ”

Yaklaşık 200 dini binanın, yaklaşık 900 sıhhat tesisinin, 2 bin 200’den fazla eğitim kurumunun Rus akınlarında hasar görmüş olduğunu yahut yıkıldığını tabir eden Zelenski, “İşgalciler, su için sırada bekleyen insanlara, tahliye otobüslerine ve toplu taşıma duraklarına tekraren kasıtlı olarak topçu ve havan ateşi açtılar. Rus ordusu, Holokost kurbanlarının anıtlarına, mezarlıklara bile saldırmaktan geri durmadı. Olenivka’daki savaş esirlerinin bulunduğu kamp da dahil. Ve nedense bu bahiste hiçbir rapor yok. Bu ahlaksız bir seçiciliktir. Teröristlerin kimi taarruzlarını kelamda haklı yahut kelamda anlaşılır kılan bir bilgi bağlamını yapay olarak yaratan herkes, bunun teröristlere yardım ettiğinin farkına varmalıdır. Manipülatif raporlar sağlarsanız, o vakit insanların vefatının sorumluluğunu onlarla (suçlularla) paylaşırsınız” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*